Spis treści:
- Brak węchu po COVID-19
- Trening węchu po koronawirusie
- Zioła na brak węchu po COVID-19
- Leki na utratę węchu
Brak węchu po COVID-19
Utrata węchu (anosmia) jest jednym z charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem. Pojawia się średnio u połowy chorych. Na ogół zaburzenie węchu ustępuje w ciągu 2-3 tygodni, jednak czasami może utrzymywać się nawet kilka miesięcy. Zakażeni często skarżą się przy tym na brak smaku.
Według badań brak węchu częściej występuje u osób z łagodniejszym przebiegiem COVID-19, a rzadziej, gdy stan jest ciężki.
Za przyczyny anosmii z powodu COVID-19 uważa się bezpośrednie uszkadzanie przez koronawirusa nabłonka węchowego (znajdują się w nim zakończenia nerwu węchowego odbierające bodźce zapachowe), a także stan zapalny i obrzęk śluzówki nosa spowodowany zakażeniem.
Na szczęście są sposoby, które pomogą przywrócić zmysł do sprawności sprzed choroby.
Trening węchu po koronawirusie
Osobom, które utraciły powonienie po zakażeniu koronawirusem, naukowcy zalecają „trening węchu”. Polega on na wąchaniu różnych zapachów, co pozwala ponownie nauczyć mózg ich rozpoznawania.
W tym celu wybierz 4 rzeczy o charakterystycznej, znajomej woni (np. pomarańcza, cebula, kawa, mięta, czosnek, ulubione perfumy), następnie wąchaj je na zmianę co najmniej dwa razy dziennie.
Skuteczność treningu węchu opiera się na tzw. neuroplastyczności, czyli zdolności komórek nerwowych do dokonywania zmian w obrębie układu nerwowego, które mają zrekompensować doznane straty.
Naukowcy zaznaczają jednak, że leczenie to proces i efekty mogą pojawić się niekiedy dopiero po tygodniach lub miesiącach.
Zioła na brak węchu po COVID-19
Fitoterapia odgrywa ważną rolę w leczeniu zaburzeń węchu. Rośliny mogą być w tym zakresie bardzo pomocne poprzez swoje działanie przeciwzapalne, powlekające, wspomagające pracę komórek nerwowych lub nawilżające.
Aby przywrócić węch po COVID-19, można wypróbować naturalnych metod, np.:
- ziołowy napar przeciwzapalny – mieszankę ziół w składzie: hyzop, macierzanka, tymianek, wiązówka błotna i pąki sosny, należy zalać wodą i zagotować, następnie odstawić na 15 minut; pić szklankę naparu 3-4 razy dziennie,
- inhalacje z olejku pichtowego – do miski wlać dwie szklanki gorącej wody, dodać 5-7 kropli olejku, następnie przykryć głowę i miskę ręcznikiem, wdychać opary przez 10 minut; inhalację powtarzać raz na dzień,
- oleje do nosa – kuracja polega na aplikowaniu do otworów nosowych oleju sezamowego, rokitnikowego lub nagietkowego – dostępne są preparaty, które umożliwiają rozprowadzenie oleju w nosie, działają powlekająco, odbudowująco i mogą mieć działanie przeciwzapalne,
- olej lniany (doustnie 1 łyżka 2-3 razy dziennie), można też pić olej z wiesiołka (2-3 razy dziennie po łyżeczce) – oleje te zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które usprawniają pracę komórek nerwowych i pomagają w regeneracji uszkodzonego przez wirusa nabłonka węchowego.
Przeczytaj: Objawy koronawirusa dzień po dniu
Leki na utratę węchu
Aby poprawić węch po COVID-19, można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, przepłukiwanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wodą morską. Brak węchu niekiedy wymaga specjalistycznego leczenia. Lekarz może przepisać leki obkurczające śluzówkę nosa, glikokortykosteroidy, które działają przeciwzapalnie i obkurczająco, albo leki przeciwhistaminowe. Zanim jednak sięgniesz po farmaceutyki, wypróbuj domowych sposobów na zaburzenia węchu, o których napisaliśmy wyżej.
Pamiętaj, że brak węchu nie jest typowy tylko dla koronawirusa. Jest częstym objawem wielu chorób, szczególnie infekcji górnych dróg oddechowych oraz alergii, ale też polipów, zażywania niektórych leków lub narkotyków, urazów nosa, uszkodzenia nerwu węchowego lub ośrodka węchowego w mózgu w wyniku urazu głowy lub chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Parkinsona lub Alzheimera). Najczęściej brak węchu jest nabyty i przemijający, rzadziej wrodzony i/lub trwały.
Źródła:
I.Kaczmarczyk-Sedlak, A.Ciołkowski, Zioła w medycynie. Choroby układu oddechowego, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2017,
A. Paderno i inni, Zmiany zapachu i smaku w COVID-19: analiza przekrojowa różnych kohort, Międzynarodowe Forum Alergologii i Rynologii, doi.org/10.1002/alr. 22610,
JF Piccirillo, Coronavirus Smell Therapy for Anosmia Recovery (Co-STAR), clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04422275,
Covid: Trening zapachowy zalecany w przypadku utraty węchu, BBC, www.bbc.com/news/health- 56865129.
Czytaj także:
Utrata smaku przy koronawirusie. Nadal występuje, lecz rzadziej. Jakie objawy COVID-19 dominują?
Katar a koronawirus – najważniejsze informacje
Biegunka przy zakażeniu koronawirusem może zwiastować cięższy przebieg. Zwróć uwagę na kolejność objawów
Inhalacje z amolu – domowy sposób na katar i przeziębienie. Jak stosować?
Inhalacje z soli kuchennej – domowy sposób na kaszel, katar i zatkane zatoki
Inhalacja - kiedy stosować i jak ją prawidłowo wykonać?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!