U większości kobiet menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu, występuje między 45. a 55. rokiem życia. Czasami dochodzi do przedwczesnej menopauzy, w przypadku której ostatnia miesiączka pojawia się przed 40. rokiem życia. Klimakterium niekiedy występuje wcześnie, choć mieści się w granicach normy.
Niezależnie od wieku kobiety menopauza zawsze wiąże się z jedną główną konsekwencją – utratą czynności jajników i możliwości posiadania dzieci. Kobiety, które nadmiernie się stresują i często towarzyszy im uczucie emocjonalnego napięcia mogą przedwcześnie utracić swoje zdolności reprodukcyjne. Jednocześnie będą mierzyć się z przykrymi dolegliwościami przekwitania, takimi jak uderzenia gorąca, bezsenność, obniżenie nastroju, suchość pochwy czy nadmierna potliwości.
Według naukowców stres może przyspieszyć menopauzę
Koreańscy badacze w pracy opublikowanej w czasopiśmie „Korean Journal of Family Medicine” wskazują, że podwyższony poziom hormonów stresu może powodować schorzenia ginekologiczne, w tym przedwczesną menopauzę oraz brak miesiączki.
W badaniu wzięło udział ponad 3,1 tys. kobiet w wieku od 40 do 70 lat. Niezależnie od takich elementów, jak masa ciała czy regularność miesiączek, kobiety, które doświadczały w życiu wysokiego poziomu stresu w życiu codziennym średnio wcześniej przechodziły menopauzę niż kobiety, które mniej się denerwowały.
Dlaczego stres może przyspieszać menopauzę
Niestety naukowcy nie wyjaśniają, jaki dokładnie mechanizm mógłby za to odpowiadać. Chociaż wiadomo, że hormony kierujące cyklem miesiączkowym, w tym estrogeny, wzajemnie oddziaływają na siebie z kortyzolem – tzw. hormonem stresu.
Miesiączka jest kontrolowana przez część mózgu zwaną podwzgórzem. Ten obszar jest jednocześnie wrażliwy na różne czynniki zewnętrzne. Problemy rodzinne, przeżyta trauma czy wypadek mogą wpływać na aktywność podwzgórza. Podwzgórze produkuje związki, które pobudzają przysadkę mózgową, a ta oddziałuje na jajniki, które z kolei wytwarzają hormony: estrogen i progesteron, wywołujące miesiączkę. Kortyzol, choć ma w organizmie ważne zadania, w nadmiarze zaburza pracę osi podwzgórze-przysadka-jajnik.
Nie tylko stres może przyspieszać menopauzę
Na przyspieszenie menopauzy mogą wpływać również:
- palenie papierosów (menopauza może wystąpić o 2 lata wcześniej),
- długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych,
- wysokie ciśnienie krwi,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby autoimmunologiczne, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca, toczeń,
- niektóre infekcje, np. gruźlica, świnka,
- radioterapia,
- chemioterapia,
- operacja usunięcia jajników.
Jeśli menopauza wystąpiła przed 40. rokiem życia, to przyczyną są często nieprawidłowości genetyczne. Jeśli zauważasz u siebie objawy menopauzy zbyt wcześnie, zgłoś się do lekarza, ponieważ stan ten wymaga leczenia hormonalnego.
Jak radzić sobie ze stresem?
Menopauza ma niestety ze stresem wiele wspólnego. U kobiet w trakcie przekwitania obserwuje się wzrost poziomu kortyzolu, a tym samym rozdrażnienie, niepokój i zaburzenia lękowe. Dlatego w tym okresie kobieta powinna szczególnie zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jest wiele sposobów radzenia sobie ze stresem. Najlepiej znaleźć odpowiednie dla siebie. To mogą być:
- regularna aktywność fizyczna,
- techniki relaksacyjne, np. mindfulness,
- czytanie książek,
- zmiana sposobu odżywiania,
- rezygnacja z niektórych obowiązków,
- otworzenie się na innych i prośba o wsparcie,
- psychoterapia.
Możesz też skorzystać ze sposobów na stres polecanych przez psychoterapeutów.
Czytaj także:
Menopauza a ciąża. O czym warto wiedzieć?
Okres co 2 tygodnie? Co jest przyczyną zaburzeń rytmu miesiączkowego
Jak skrócić okres - czy można skrócić miesiączkę
Bez niej nie ma ciąży. Jak rozpoznać, że masz owulację?
Obfite miesiączki - jak je rozpoznać i co zrobić, gdy się pojawią?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!