Zmiany w płucach po COVID-19 – objawy, badania, leczenie, ćwiczenia oddechowe

zmiany w płucach po covid fot. Adobe Stock
Zmiany w płucach są jednym z możliwych powikłań COVID-19. Ich obraz kliniczny jest niejednorodny. Na ogół jednak u osób z łagodną infekcją zmiany ustępują z czasem. W ciężkich przypadkach COVID-19 mogą powstawać w płucach trwałe blizny, które powodują dolegliwości oddechowe. Jednym ze sposobów leczenia jest rehabilitacja pulmonologiczna.
/ 22.03.2021 12:35
zmiany w płucach po covid fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Rodzaje zmian w płucach po COVID-19
  2. Objawy 
  3. Badania 
  4. Leczenie 
  5. Ćwiczenia oddechowe

Rodzaje zmian w płucach po COVID-19

W płucach po zakażeniu koronawirusem mogą rozwinąć się różne nieprawidłowości. Przede wszystkim wymienia się: stany zapalne (zwane zmianami matowej szyby, mlecznego szkła, świadczące o zapaleniu płuc), a także trwałe blizny (zwane też zwłóknieniem płuc). U ciężko chorych mogą powstać też groźne skrzepy krwi w płucach. U innych dochodzi do wysięków czy rozstrzenia oskrzeli

Zmiany w płucach po COVID-19 są na ogół odwracalne. Szczególnie w łagodniejszych przypadkach. Niektóre dolegliwości ustępują szybko po wyzdrowieniu, inne ujawniają się później, a jeszcze inne trwają miesiącami, zanim powróci wcześniejsza sprawność płuc. Przeczyta też: Jak długo trwa COVID-19?

Niestety w ciężkich przypadkach zmiany w płucach mogą być na tyle zaawansowane, że pacjent nie może samodzielnie oddychać i czasami jedyną deską ratunku jest przeszczepienie płuc.

Na trwałe blizny w płucach po zakażeniu koronawirusem (na zdjęciach obrazowych widoczne jako białe cienkie linienarażone są zwłaszcza osoby, u których rozwinął się stan ostrej niewydolności oddechowej, wymagający na ogół podłączenia do respiratora. Są to głównie pacjenci hospitalizowani w oddziałach intensywnej terapii.

W sześciotygodniowych skanach, które widzimy, jak dotąd powiedziałbym, że od 20% do 30% pacjentów, którzy byli w szpitalu, wydaje się wykazywać wczesne oznaki blizn w płucach
- mówił w rozmowie z BBC dr Sam Hare, doradca Królewskiego Kolegium Radiologów.

W takich przypadkach konieczne będzie dalsze leczenie pomimo pokonania koronawirusa.

Przeczytaj też: Koronawirus a zapalenie płuc

Objawy zmian w płucach po COVID-19

Nieprawidłowości w płucach po przechorowaniu COVID-19 mogą mieć różnorodny obraz kliniczny u poszczególnych osób, jednak przeważnie objawami są: 

Przeczytaj też: Koronawirus bez kaszlu. Co oznacza?

Zmiany w płucach po COVID-19– badania

Oczywiście nie da się zobaczyć nieprawidłowości w płucach niezależnie od przyczyny bez badania obrazowego. Podstawowym jest RTG klatki piersiowej, dokładniejszym, które nie tylko wykrywa, ale i ocenia zaawansowanie zmian oraz postęp leczenia, jest tomografia komputerowa klatki piersiowej. Dzięki nim radiolog sprawdzi, czy pacjent rozwinął zapalenie płuc, jaka jest rozległość zmian, albo czy powstały w płucach trwałe blizny. 

Przeczytaj też: Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw 

Leczenie zmian w płucach po COVID-19

Jeśli mamy przykre dolegliwości pomimo wyleczenia COVID-19, które nie ustępują, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Terapia takich powikłań (w zależności od nasilenia zmian, objawów, wyniku badań obrazowych) może obejmować:

  • tlenoterapię,
  • przyjmowanie kortykosteroidów,
  • rehabilitację oddechową (pulmonologiczną).

​Leczenie jest bardzo pomocne. U wielu osób przynosi pozytywne rezultaty w postaci złagodzenia duszności, wzmocnienia mięśni oddechowych, poprawienia wydolności fizycznej i lepszego samopoczucia.  

Przeczytaj też: Amantadyna, sterydy, z może witamina D? Oto wytyczne, jak leczyć COVID-19 w domu

Ćwiczenia oddechowe po COVID-19

Rekonwalescenci po przebyciu COVID-19, którzy zmagają się z powikłaniami ze strony układu oddechowego, mogą sobie pomóc ćwiczeniami. Oto kilka prostych przykładów ćwiczeń oddechowych w ramach domowej rehabilitacji po przebyciu zakażenia koronawirusem.

Ćwiczenie 1. 

Połóż się na plecach. Zegnij kolana, a dłonie połóż na brzuchu. Powoli wykonuj wdech nosem, jednocześnie unosząc brzuch, a następnie wykonuj długi wydech przez usta wraz z opadaniem brzucha. Powtarzaj głębokie oddechy przez jedną minutę.

Ćwiczenie 2.

Połóż się na brzuchu. Oprzyj głowę na dłoniach, zamknij usta i umieść język na podniebieniu. Wykonuj wdech i wydech powoli tak, aby brzuch wciskał się w materac podczas oddychania. Oddychaj nosem. Powtarzaj głębokie oddechy przez jedną minutę.

Ćwiczenie 3.

Usiądź z wyprostowanymi plecami na brzegu łóżka lub krzesła. Połóż dłonie na brzuchu. Wykonaj wdech przez nos unosząc brzuch, a następnie powoli wydychaj powietrze przez nos. Powtarzaj głębokie oddechy przez jedną minutę.

Ćwiczenie 4. 

Usiądź z wyprostowanymi plecami na brzegu łóżka lub krzesła. Wyciągaj ręce nad głowę i wykonuj w tym czasie duży rozciągający wdech szeroko otwartymi ustami (ziewnięcie). Opuść ręce i zakończ ćwiczenie uśmiechając się przed 3 sekundy. Powtarzaj to ćwiczenie przez jedną minutę. 

Źródła:
J. Reed, S. Hutchinson, Coronavirus: Warning thousands could be left with lung damage, www.bbc.com/news/health-53065340,
P. Galiatsatos, What Coronavirus Does to the Lungs, www.hopkinsmedicine.org
Ćwiczenia oddechowe po koronawirusie, www.hopkinsmedicine.org

Więcej o koronawirusie:
Objawy koronawirusa u młodych. Jak rozpoznać COVID-19 u osób poniżej 40. roku życia?
Spray do nosa, który zabija koronawirusa. Właśnie przechodzi testy
Rozedma płuc - komu grozi (przyczyny, objawy leczenie)
Zapalenie płuc - przyczyny i objawy, leczenie i groźne powikłania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA