paracetamol fot. Adobe Stock

Paracetamol - opis, działanie, bezpieczne dawkowanie paracetamolu

Paracetamol jest lekiem powszechnie stosowanym na gorączkę i bóle różnego pochodzenia. Ważne jest dawkowanie paracetamolu - dorośli nie powinni przekraczać 4 g na dobę.
Małgorzata Germak / 20.02.2020 13:03
paracetamol fot. Adobe Stock

Paracetamol jest lekiem powszechnie dostępnym bez recepty. To najpopularniejszy środek o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym.

Spis treści:

  1. Co to jest paracetamol?
  2. Działanie paracetamolu
  3. Paracetamol - dawkowanie
  4. Skutki uboczne stosowania paracetamolu
  5. Preparaty z paracetamolem

Co to jest paracetamol?

Paracetamol - inaczej acetaminofen - jest organicznym związkiem chemicznym. W Polsce istnieje od lat. 50. XX wieku, jednak popularność zyskał w latach 90. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała paracetamol za ważny lek w podstawowej opiece zdrowotnej.

Działanie paracetamolu

Paracetamol wpływa na ośrodkowy układ nerwowy. Ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ale nie wykazuje działania przeciwzapalnego.

Paracetamol szeroko stosowany jest na:

Lek działa na ból o małym i umiarkowanym nasileniu. Często podawany jest osobom chorującym na przeziębienie i grypę. Po przyjęciu maksymalne stężenie we krwi osiąga po 30-50 minutach i zwykle działa 4-6 godzin.

Paracetamol - dawkowanie

Choć lek ten został uznany za bezpieczny i powszechnie wskazany do stosowania, trzeba przestrzegać odpowiedniego dawkowania paracetamolu.

Maksymalna dawka paracetamolu dla dorosłych to 4g na dobę, a u dzieci poniżej 12. roku życia - 1500 mg na dobę. Nie należy także łykać paracetamolu częściej niż co 4 godziny.

Jeśli dolegliwości, na które przyjmujesz paracetamol,ą dłużej niż 10-14 dni i nie mijają lub nawracają - skonsultuj się z lekarzem. Zażywanie paracetamolu możesz przerwać w dowolnym momencie, również nieprzyjęcia jakiejś dawki niczym nie grozi.

Przedawkowanie paracetamolu może grozić ciężkimi powikłaniami zdrowotnymi, uszkodzeniami narządów, a nawet śmiercią. Zagrożenie przedawkowaniem występuje w sytuacji, gdy chory równolegle stosuje kilka środków zawierających paracetamol. Wtedy należy wykazać się szczególną ostrożnością. Warto świadomie przyjmować leki, czytać ulotki, a najlepiej konsultować się z lekarzem.

Objawami przedawkowania paracetamolu mogą być:

  • nudności i wymioty,
  • ból brzucha,
  • brak apetytu,
  • złe samopoczucie.

W miarę postępowania zatrucia u chorego może wystąpić żółtaczka, gorączka, senność, zaburzenia orientacji, zaburzenia rytmu serca, skąpomocz, drgawki. To stan wymagający natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Skutki uboczne stosowania paracetamolu

Ryzyko uszkodzenia wątroby w wyniku przyjmowania paracetamolu dotyczy osób:

  • ciężko chorych,
  • z zaburzeniami pracy nerek i wątroby,
  • odwodnionych,
  • nadużywających alkoholu,
  • wygłodzonych.

Ponadto leków z paracetamolem nie powinni stosować chorzy z niewydolnością nerek lub wątroby, z niedokrwistością, osoby z nadwrażliwością na paracetamol (jakie leki najczęści alergizują), uzależnieni od alkoholu.

Nie należy też stosować go dłogotrwale ani zbyt często. Warto też uważać na interakcje z innymi lekami - zwłaszcza na leki przeciwzakrzepowe i aspirynę (jednoczesne stosowanie jej i paracetamolu zwiększa stężenie obu). Warto też wiedzieć, że kofeina potęguje działanie paracetamolu.

Preparaty z paracetamolem

W aptece znajduje się wiele produktów zawierających paracetamol. Mogą być stosowane doustnie, dożylnie lub doodbytniczo, mieć formę tabletek, syropów i czopków. Lek ten - przy właściwym dawkowaniu - może być bezpiecznie stosowany przez kobiety w ciąży (paracetamol w ciąży) i u dzieci (paracetamol dla dzieci).

W Polsce dostępne są preparaty i złożone. Jest ich na rynku bardzo dużo, wśród tych pierwszych (prostych) najpopularniejsze to:

  • Acenol,
  • Apap,
  • Efferalgan,
  • Panadol,
  • Paracetamol,
  • Codipar.

Inne preparaty zawierające paracetamol to m.in.:

  • Coldrex,
  • Febrisan,
  • Fervex,
  • Gripex,
  • Metafen,
  • Saridon,
  • Tabcin,
  • Theraflu.

Więcej o lekach:11 najważniejszych pytań jak bezpiecznie zażywać leki przeciwbóloweLeki na grypę - jak się je stosuje?Przed czy po posiłku – kiedy przyjmować leki?Co zrobić z przeterminowanymi lekami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)