Czy stawianie baniek leczy choroby?

Stawianie baniek (terapia próżniowa) jest jedną ze starożytnych metod używaną w Chinach, Wschodniej Europie i Afryce, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, wzmacnia i odtruwa organizm / fot. Shutterstock
Stawianie baniek (terapia próżniowa) jest jedną ze starożytnych metod używaną w Chinach, Wschodniej Europie i Afryce, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, wzmacnia i odtruwa organizm. Początkowo do stawiania baniek używano rogów zwierząt lub kokosowych skorup. Jak to możliwe, że bańki leczą?
/ 14.03.2010 18:53
Stawianie baniek (terapia próżniowa) jest jedną ze starożytnych metod używaną w Chinach, Wschodniej Europie i Afryce, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, wzmacnia i odtruwa organizm / fot. Shutterstock

Tradycyjne rodzaje baniek, czyli a to ciekawe!

Na świecie używano różnych rodzajów baniek. W Afryce plemienni lekarze używali rogów zwierząt lub kokosowych skorup. W Chinach powszechnie robione były bańki z bambusa, zaś w Japonii powstał wyszukany system stawiania baniek z użyciem specjalnej pompki, która wysysała powietrze z bańki z umieszczonym w niej magnesem.

Zobacz też: Jak stawiać bańki?

Metoda leczenia - czy to działa?

Obecnie raczej rzadko praktykowane jest stawianie baniek. Jeśli już to się zdarza to najczęściej, jako wspomaganie leczenia zapalenia płuc, oskrzeli i silnego przeziębienia. Spadek popularności baniek wynika najprawdopodobniej z braku zrozumienia ich działania i wpływu na organizm, a także z panujących przesądów. Niewielu z nas wie, ze stawianie baniek jest skuteczną i szybko działającą metodą leczenia.

Stawianie baniek w praktyce:

Działanie baniek

Podczas stawiania baniek wytworzone podciśnienie wciąga skórę i sprawia, że naczynia krwionośne pękają. Krew usuniętą z krwiobiegu organizm traktuje jako ciało obce i uruchamia procesy obronne, które przy okazji zwalczają także zalążki choroby.

Stawianie baniek jest dobrym sposobem leczenia nadciśnienia, astmy, problemów żołądkowych, hemoroidów, czyraków, bólów mięśni i stawów. Od dawna używane są do walki z wirusowymi infekcjami dróg oddechowych, takimi jak katar, przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i migdałków, zapalenie gardła i krtani. Pomagają także przy bólach głowy i migrenach. Stawianie baniek wzmacnia system odpornościowy organizmu i krążenie krwi. Poza tym łagodzi stres i napięcie.

Zobacz też: Migrena i otyłość - od przybytku głowa nie boli?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA