Spis treści:
- Glejak mózgu - co to jest?
- Glejak mózgu - objawy
- Glejak mózgu - rodzaje
- Glejak mózgu - leczenie i rokowania
Glejak mózgu - co to jest?
Glejak to nowotwór centralnego układu nerwowego (mózgowia i rdzenia kręgowego). U dorosłych nie występuje zbyt często. W przypadku mężczyzn znajduje się dopiero na 9 miejscu pod względem śmiertelności, u kobiet zaś na 13.
Zupełnie inaczej wygląda jednak zachorowalność na glejaka w przypadku dzieci. Ten typ nowotworu jest jednym z najczęstszych, jakie atakują dzieci.
Glejaki rozrastają się z:
- komórek wyściełających komory mózgu (wyściółczak),
- komórek skąpowypustkowych (skąpodrzewiak),
- komórek zarodkowych (rdzeniak) – pojawia się głównie u dzieci,
- komórek szeregu astrocytarnego (glejak wielopostaciowy, gwiaździak anaplastyczny, włókienkowy i włosowatokomórkowy).
Glejak mózgu - objawy
Objawy glejaka mózgu zależą od tego, w którym miejscu zlokalizował się guz i jaka jest jego wielkość. Z pewnością można wyróżnić tzw. ogólne objawy glejaka, niezależnie od jego umiejscowienia. To najczęściej ból głowy oraz nudności i wymioty. Dolegliwości te wynikają ze wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Inne przyczyny niezależne od umiejscowienia glejaka to:
- obrzęk mózgu,
- osłabienie sprawności umysłowej,
- napady padaczkowe,
- osłabienie pamięci.
Dodatkowo pojawić się może (w zależności od umiejscowienia glejaka):
- niedowład,
- zaburzenia czucia,
- zaburzenia mowy,
- zaburzenia równowagi,
- zaburzenia wzroku,
- zaburzenia słuchu.
Glejak mózgu - rodzaje
WHO opracowała 4-stopniową klasyfikację glejaków według ich złośliwości. Przebiega ona on najłagodniejszego (I) do najbardziej złośliwego (IV). To także jeden z najpopularniejszych sposobów kwalifikacji tego typu nowotworów.
- I — gwiaździak włosianokomórkowy czy wyściółczak śluzowo-brodaweczkowaty;
- II — wyściółczak , gwiaździak włókienkowaty, skąpodrzewiak;
- III — gwiaździak anaplastyczny;
- IV — glejak wielopostaciowy, rdzeniak.
Glejak mózgu - leczenie i rokowania
Rokowania glejaków zależą od ich rodzaju i umiejscowienia. Główną metodą leczenia glejaków jest operacja polegająca na wycięciu guza. Niestety, ze względu na często bardzo trudne położenie glejaka nie zawsze jest ona możliwa. Zdarza się również, że z powodu położenia podejmuje się decyzję o usunięciu jedynie części glejaka.
Rokowania glejaków z podziałem na typ nowotworu:
- Glejak mózgu wielopostaciowy – pojawia się w półkulach mózgu u osób starszych, jest najbardziej niebezpieczny. Okres przeżycia wynosi 3 miesiące w przypadku braku leczenia lub rok w przypadku leczenia skojarzonego (operacji chirurgicznej i radioterapii). Długoletnie przeżycie udaje się uzyskać u około 5% chorych.
- Gwiaździaki, wyściółczaki oraz skąpodrzewiaki – pojawiają się na ogół u młodych dorosłych. Leczenie polega na resekcji guza (często stosuje się też radioterapię). Około 65% chorych udaje się osiągnąć 5-letnie przeżycie.
- Glejaki wieku dziecięcego – leczy się je chirurgicznie (u małych dzieci stosuje się chemioterapię, u starszych – radioterapię). Przeżycie 5-letnie obserwuje się u koło 60% dzieci.
Więcej na temat nowotworów:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!