Badania hormonalne – kiedy należy je wykonywać?

Badania hormonalne fot. Adobe Stock
Powodów wykonywania badań hormonalnych jest wiele, nie każdy jednak wie, że do większości z nich – w przypadku kobiet – trzeba przystępować w określonych dniach cyklu miesiączkowego.
Marta Słupska / 03.11.2019 14:54
Badania hormonalne fot. Adobe Stock

Badania hormonalne wykonuje się, gdy podejrzewamy jakieś nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Mogą się one wiązać z brakiem miesiączki, nieregularnymi krwawieniami, podejrzeniem chorób endokrynologicznych czy problemami z zajściem w ciążę. Warto je też wykonać przed ciążą czy w okresie okołomenopauzalnym, a także wtedy, gdy zmagamy się z uporczywym trądzikiem lub nie możemy schudnąć.

W przypadku kobiet badania takie należy wykonywać w określonych dniach cyklu miesiączkowego w zależności od badanego hormonu, np.:

  • między 3. a 5. dniem cyklu,
  • między 12. a 14. dniem cyklu (czyli w trakcie owulacji przy 28-dniach cyklu),
  • około 21. dnia cyklu.

O tym, jakie badania i kiedy powinniśmy wykonać, decyduje lekarz. Doktora n. med. Tomasza Bastę – ginekologa z krakowskiej Intima Clinic – zapytałyśmy o konieczność wykonywania badań hormonalnych i o to, na czym polegają.

Jakie badania krwi należy wykonać na czczo?

Panie doktorze, kiedy powinniśmy wykonywać badania hormonalne?

Dr n. med. Tomasz Basta: Jest bardzo wiele różnych schorzeń, dysfunkcji i nieprawidłowości kobiecego organizmu, przy których wykonanie badań hormonalnych jest niezbędne. Zespół policystycznych jajników, zaburzenia płodności czy zaburzenia miesiączkowania to tylko niektóre z nich. Wszystko zależy więc od stanu zdrowia pacjentki lub problemu, z jakim zgłasza się d ginekologia lub endokrynologa. To on na podstawie dokładnej diagnozy i wywiadu ocenia, jakie badania hormonalne należy wykonać.

Jakie hormony trzeba badać i w jakiej sytuacji?

Rodzajów badań hormonalnych jest kilkadziesiąt. Niektóre z nich wykonuje się bardzo rzadko, inne zalecane są często. Przy najczęstszych schorzeniach takich jak PCOS czy zaburzeniach miesiączkowania należy wykonać głównie:

  • Badania do wykonania między 2. a 4. dniem cyklu:
  • Badania do wykonania między 21. a 23. dniem cyklu:
  • Dodatkowo:
    • prolaktyna wg następujących zaleceń: 4 dni przed badaniami nie wolno współżyć, dotykać piersi, pić alkoholu. Należy unikać sytuacji stresujących. Badanie należy wykonać po przespanej nocy co najmniej 8-9 godzin snu, do 2 godzin od przebudzenia nad czczo;
    • parathormon;
    • kortyzol.

O tym, jakie badania dokładnie należy wykonać, decyduje lekarz.

Jak wyglądają badania hormonalne? Czy zawsze są to badania z krwi?

Tak, badania hormonalne wykonuje się z krwi. W zależności od typu badania wskazuje się również dzień cyklu, w jakim powinna znajdować się pacjentka podczas wykonania badania.

Czy trzeba na takie badania przyjść na czczo?

Nie, badania hormonalne wykonuje się rano, ale niekoniecznie na czczo.

Zobacz też:
7 objawów, przy których warto zbadać hormony
Jakie badania hormonalne powinnaś zrobić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?

dr BastaEkspert: dr n. med. Tomasz Basta – absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej (PTGP) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach. Założyciel krakowskiej Intima Clinic (www.intimaclinic.pl) zajmujące się w holistyczny sposób zdrowiem intymnym kobiet.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA