testy na koronawiursa fot. Adobe Stock

Testy na COVID-19. Lista punktów i cena badań

Testy na COVID-19 mogą wykazać obecną infekcję (są to testy genetyczne) lub przebytą (to testy serologiczne). W Polsce z rekomendacją Ministerstwa Zdrowia działa wiele placówek testujących w kierunku koronawirusa, a część z nich dodatkowo wykonuje badania odpłatnie osobom prywatnym. Wymazy są zbierane w punktach pobrań, ale można też zamówić zestaw pobraniowy kurierem do domu lub umówić się na przyjazd pracownika, który pobierze wymaz osobiście.
/ 23.06.2020 13:15
testy na koronawiursa fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Rodzaje testów na koronawirusa
  2. Testy na COVID-19 z akredytacją Ministerstwa Zdrowia
  3. Cena testów na koronawirusa
  4. Jak wykonywany jest test na koronawirusa dla osoby prywatnej?
  5. Testy „drive-thru” dla osób na kwarantannie
  6. Dla kogo są testy na koronawirusa?

Rodzaje testów na koronawirusa

Testy na SARS-CoV-2 wykonywane w Polsce można podzielić ze względu na akceptację organów rządowych:

  • testy z akredytacją Ministerstwa Zdrowia,
  • testy komercyjne bez akceptacji Ministerstwa Zdrowia.

Testy na SARS-CoV-2 można podzielić również ze względu na ich funkcję.

  • Testy na obecność koronawirusa – inaczej testy genetyczne, pobierany jest wymaz z jamy nosowo-gardłowej. Test sprawdza, czy badany jest aktualnie zakażony.
  • Testy na przeciwciała – inaczej testy serologiczne, wykonywane na podstawie próbki krwi. Sprawdzają, czy organizm miał kontakt z koronawirusem. Te testy nie mogą być wykorzystane do oceny, czy osoba ma infekcję.

Testy na COVID-19 z akredytacją Ministerstwa Zdrowia

Lista punktów wykonujących testy w kierunku SARS-CoV-2 jest co kilka dni aktualizowana na rządowej stronie: Lista laboratoriów COVID. Są to placówki zarówno państwowe, jak i prywatne. Część z nich, oprócz wykonywania testów w ramach współpracy z resortem, ma w ofercie badania dostępne komercyjnie.

Laboratoria pracują jednak według zasady, że 70% testów wykonywane jest dla państwa, a odbiorcą pozostałych 30% mogą być osoby prywatne. Niespełnienie tego wymogu, skutkuje wykreśleniem placówki z ministerialnej listy.

Cena testów na koronawirusa

Badanie w kierunku obecności SARS-CoV-2 to koszt ok. 400-600 zł. Decydując się na test w kierunku przeciwciał SARS-CoV-2, trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 200-300 zł. Dla pracowników medycznych przewidziane są atrakcyjne zniżki.

Na rynku są dostępne testy w niższych cenach, jednak nie mają one rekomendacji rządu ani Światowej Organizacji Zdrowia. Według zaleceń wszystkie testy w kierunku COVID-19 powinny być wykonywane przez profesjonalistów, zatem żadne wyroby wyłącznie do domowego użytku nie są zalecane. Wiarygodność wielu z nich jest również podważana przez ekspertów.

Dostępne są także testy płytkowe na koronawirusa w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, których producenci obiecują wynik już po 10 minutach i to wszystko bez wychodzenia z domu. Są to jednak testy na przeciwciała i nie wykrywają aktualnej infekcji. Mogą służyć jedynie do oceny, czy przebyliśmy zakażenie w przeszłości. Trzeba się również liczyć z tym, że wyniki tego rodzaju testów mogą być zafałszowane.

Jak wykonywany jest test na koronawirusa dla osoby prywatnej?

Badanie w kierunku SARS-CoV-2 polega najczęściej na zamówieniu testu przez internet i opłaceniu go przelewem. Następnie pod wskazany przez nas adres jest dostarczany kurierem zestaw pobraniowy lub składa nam wizytę pracownik, który osobiście pobiera próbkę do badań i transportuje ją do laboratorium. Niektóre instytucje pobierają próbkę do analizy w przygotowanych wyznaczonych punktach wymazowych, do których trzeba udać się osobiście.

 

Deklarowany czas oczekiwana na wynik (dostarczany w formie elektronicznej) to 24-48 godzin. Przy czym trzeba zaznaczyć, że w razie dodatniego wyniku, placówka ma obowiązek przekazania informacji do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Testy „drive-thru” dla osób na kwarantannie

W Polsce od maja na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia działają również mobilne punkty wymazowe, tzw. „drive thru”, w których można oddać próbkę do badania bez wychodzenia z samochodu (nie wolno docierać na miejsce rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani pieszo).

Są one przeznaczone dla osób w 10. i 11. dniu kwarantanny. W przypadku wyniku ujemnego jest możliwe skrócenie okresu kwarantanny.

Dla kogo są testy na koronawirusa?

Testy genetyczne na SARS-CoV-2 wykonywane państwowo przeznaczone są przede wszystkim dla osób z objawami COVID-19, objętych kwarantanną, izolacją lub mających kontakt z chorym.

Testy komercyjne skierowane są do każdego, kto chce sprawdzić, czy miał już infekcję, lub kto zauważa u siebie objawy koronawirusa.  

Więcej informacji o koronawirusie:
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
Śledź najnowsze dane o koronawirusie - aktualne mapy i statystyki
Koronawirus w jedzeniu? Jak zrobić zakupy i się nie zarazić

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.07.2020 16:34
Nie zdecydowałabym się na test wątpliwego pochodzenia byle tylko przyoszczedzić. Mija sie to troche z cele robienia takiego testu. Wolę zapłacić, ale mieć pewność że wynik jest wiarygodny i co ważne dostać również zaświadczenie lekarskie jakie robią w Diagnostyce. Z takim zaświadczeniem można przekroczyć granice kraju bez konieczności przechodzenia 2-tygodniowej kwarantanny