Dogoterapia fot. Adobe Stock

Dogoterapia: na czym polega, dla kogo, przeciwwskazania

Dogoterapia, czyli terapia z psem, jest wykorzystywana u osób z autyzmem, depresją, zespołem Downa lub po zawałach. Sprawdź, na czym polega oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania.
Marta Kosakowska / 03.12.2019 12:20
Dogoterapia fot. Adobe Stock

Dogoterapia, inaczej kynoterapia, to coraz popularniejsza forma wspierania procesu leczenia, rehabilitacji i rozwoju dzieci i dorosłych. Obecność psa pobudza zmysły i uspokaja pacjentów. Pozwala na usprawnienie procesów ruchowych, intelektualnych i emocjonalnych pacjenta. Sprawdź, jaki pies może zostać terapeutą i jak swoją obecnością może pomagać pacjentom.

Spis treści:

  1. Dogoterapia - na czym polega
  2. Dogoterapia - komu pomaga
  3. Dogoterapia - jakie psy biorą udział
  4. Dogoterapia - przeciwwskazania

Dogoterapia - na czym polega

Dogoterapia, czyli terapia z psem, jest skuteczną formą wspierania procesu leczenia. Pracą psa jest wspólne spędzanie czasu z pacjentem. Częstotliwość oraz rodzaje ćwiczeń są dobierane indywidualnie, na podstawie potrzeb i możliwości chorego.

Psy, biorące udział w dogoterapii, są starannie wyselekcjonowane i specjalnie wyszkolone. Ich opiekunowie, psi terapeuci, również powinni mieć za sobą szkolenia, dające wiedzę do wykonywania tego zawodu.

Pies towarzyszy pacjentowi w rehabilitacji i edukacji: może to być wspólny spacer, treningi z czworonogiem poprzez wydawanie mu komend lub czytanie mu książek. Lista ćwiczeń jest długa, również czas aktywności dobierany jest na podstawie możliwości rehabilitanta. W nagrodę za poprawnie wykonane ćwiczenie pacjent może np. pogłaskać psa lub go nakarmić, co stanowi motywację do dalszej pracy i treningów.

Dogoterapia - komu pomaga

Psia obecność wspomaga proces rehabilitacji, edukacji i rozwoju. Dogoterapia skierowana jest przede wszystkim do dzieci, ale także dorosłych. Obecność pupila ogranicza stres i wspiera ćwiczenia, które często mogą wydawać się nużące.

Staje się on dodatkowym wsparciem podczas leczenia szeregu chorób, takich jak:

– Dzięki obecności specjalnie wyszkolonych psów pacjenci rozwijają swoją pewność siebie i wychodzą naprzeciw lękom. Ich towarzystwo pozwala przełamywać strach i nieśmiałość, ponieważ łagodne usposobienie psa pozwala poczuć się pewniej niż w konfrontacji z ludźmi. Psi terapeuci wspierają także koncentrację oraz koordynację ruchową, chociażby gdy pacjent głaszcze lub karmi czworonoga. Dzięki temu kontakt z psem stymuluje pracę mięśni i wspiera codzienne treningi
– mówi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog.

Dogoterapia - jakie psy biorą udział

Aby była terapia z psem była efektywna, istotny jest wybór odpowiedniego czworonoga oraz dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb pacjentów.Popularnymi rasami wykorzystywanymi podczas dogoterapii są labradory, golden retrievery, collie i husky.

Jednak nie sama rasa determinuje możliwość pracy z chorymi – najważniejsze są predyspozycje psa, który musi wykazywać się zdolnością do szybkiej nauki, spokojem i opanowaniem, brakiem agresji, a przede wszystkim cierpliwością.

– Specjalnie wyszkolone psy są oswojone z niespodziewanymi zachowaniami ze strony pacjentów, które wśród innych czworonogów wywołałby strach. Ich zadaniem jest wsparcie pacjentów, dlatego nie mogą one gwałtownie reagować na niecodzienne odruchy
– podkreśla Wysocka.

Towarzystwo psów jest pomocne w codziennej walce pacjentów z chorobami. Co prawda nie może ono zastąpić procesu rehabilitacji, ale jest nieocenionym wsparciem w walce z chorobą. Dodatkowo wspólne spędzanie czasu z czworonogiem buduje więź pomiędzy zwierzakiem i pacjentem, dzięki czemu, szczególnie dzieciom, łatwiej znosić trudy choroby i motywować się do ćwiczeń.

Dogoterapia - przeciwwskazania

Dogoterapia to łagodna forma terapii, którą można dostosować do stanu zdrowia i preferencji chorego, dlatego może być stosowana niemal u wszystkich. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań, są to:

  • strach przed psami,
  • otwarte rany na skórze,
  • alergia na sierść psa.

Źródło: Web Talk/mn

Więcej o dogoterapii:
Dogoterapia – jak pies pomaga człowiekowi?
Dogoterapia – ćwiczenia doskonalące umiejętność liczenia
Dogoterapia u osób z autyzmem – przebieg zajęć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!