5 niezawodnych domowych sposobów na ból żołądka

domowe sposoby na ból żołądka fot. Adobe Stock, Mara Zemgaliete
Domowe sposoby na ból żołądka to przede wszystkim zioła, takie jak mięta pieprzowa, rumianek lub arcydzięgiel, mieszanki osłaniające żołądek, ciepłe okłady i kąpiele. Naturalne metody w wielu przypadkach bólu żołądka są bardzo skuteczne i na ogół nie powodują skutków ubocznych.
/ 25.03.2022 09:05
domowe sposoby na ból żołądka fot. Adobe Stock, Mara Zemgaliete

Spis treści:

  1. Przyczyny bólu żołądka
  2. Mięta pieprzowa na ból żołądka
  3. Kleik z siemienia lnianego na ból żołądka
  4. Krople walerianowe na ból żołądka ze stresu
  5. Soda na ból żołądka
  6. Okład rozgrzewający na brzuch

Przyczyny bólu żołądka

Ból żołądka jest to ból zlokalizowany w nadbrzuszu. To bardzo częsta dolegliwość o wielu możliwych przyczynach. Ból żołądka najczęściej powodują:

Do rzadszych przyczyn bólu w okolicy żołądka należą nowotwory, tętniak czy np. zawał serca, którego objawy bywają opisywane przez pacjentów właśnie jako ból brzuchaBól żołądka na ogół występuje sporadycznie, a metody naturalne są bardzo skuteczne w jego łagodzeniu. Warto więc najpierw wypróbować te sposoby.

Mięta pieprzowa na ból żołądka

Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo i rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego, poza tym zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, dzięki czemu ułatwia trawienie. Czubatą łyżeczkę suszonych liści mięty pieprzowej zalej połową szklanki wrzątku, pozostaw na 5 minut pod przykryciem, przestudź i wypij. Możesz pić 3-4 szklanki naparu z mięty dziennie, dzięki czemu pozbędziesz się bólu żołądka przy takich dolegliwościach jak niestrawność, zatrucia, podrażnienie śluzówki żołądka po lekach, wzdęcia czy stres (sprawdź też: sposoby na stres). Jeśli ból żołądka spowodowany jest problemem dróg żółciowych, do mięty dodaj rzepik, korzeń arcydzięgla lub korzeń cykorii (ułatwiają przepływ żółci i wspomagają pracę wątroby)

Kleik z siemienia lnianego na ból żołądka

Siemię lniane, czyli nasiona lnu, to surowiec leczniczy o właściwościach osłaniających, które wynikają z zwartości substancji śluzowych. Siemię lniane nie powoduje skutków ubocznych i może być stosowane regularnie. Ważne jest, aby przy częstym stosowaniu siemię lniane spożywać przynajmniej godzinę przed posiłkiem, ponieważ zmniejsza ono wchłanianie ważnych składników.

Aby zastosować siemię lniane na ból żołądka:

  • czubatą łyżeczkę zmielonych ziaren zalej szklanką gorącej wody,
  • dobrze wymieszaj i odstaw pod przykryciem na 15 minut,
  • wypijaj kleik małymi łykami.

Jedzenie kleiku możesz podzielić na kilka razy i spożywać 4–5 razy dziennie mniejsze porcje, aby nie przeciążać układu pokarmowego. 

Krople walerianowe na ból żołądka ze stresu

Krople walerianowe to nic innego jak nalewka z kozłka lekarskiego – rośliny o właściwościach uspokajających i rozluźniających. Za działanie lecznicze kozłka odpowiadają przede wszystkim zawarte w roślinie walepotriaty, ale też związki terpenowe (np. kwas walerenowy) oraz olejki eteryczne. 

Krople walerianowe na ból żołądka powinno się stosować zgodnie z dawkowaniem umieszczonym przez producenta na ulotce. Z kozłka można przygotowywać napary, które również będą skuteczne na skurczowe bóle brzucha.

Na stresowy ból żołądka są pomocne tak naprawdę wszelkie metody, których celem jest uspokojenie i relaksacja. Polecana jest np. kąpiel z dodatkiem lawendowego olejku eterycznego (do wanny z ciepłą wodą dodaj 10-15 kropli olejku), i inne rośliny o działaniu uspokajającym, takie jak: liść melisy, kwiat rumianku lub szyszki chmielu.

Soda na ból żołądka

Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dlatego jest polecana na nadkwasotę i zgagę (soda oczyszczona na zgagę), które często wywołują ból żołądka. Po zmieszaniu z wodą soda neutralizuje kwas solny w żołądku i łagodzi wzdęcia.

Aby pozbyć się bólu żołądka:

  • dodaj pół łyżeczki sody oczyszczonej do połowy szklanki letniej wody,
  • wymieszaj i wypij,
  • jeśli ból powrócił, możesz ponownie wypić mieszankę jednak nie wcześniej niż po 2 godzinach od poprzedniej.

Uwaga. Sody oczyszczonej na dolegliwości żołądkowe nie można stosować zbyt często ani w nadmiarze. Używaj tylko doraźnie. Nie przyjmuj sody, gdy żołądek jest przepełniony jedzeniem lub piciem, może to spowodować uszkodzenie tkanek.

Okład rozgrzewający na brzuch

Ogrzanie nadbrzusza może pomóc złagodzić ból żołądka wynikający z napięcia. Możesz wykorzystać prosty sposób z suszarką. Wystarczy, że strumień ciepłego powietrza nakierujesz na okolice żołądka, jednak nie za blisko, aby nie poparzyć skóry. Ogrzewaj ciało przez kilka minut.

Możesz też użyć termoforu. Połóż na brzuch ręcznik, a na nim termofor wypełniony gorącą wodą. Poleż tak przez 15-30 minut. Ten sposób rozluźni napięte mięśnie i pozwoli się zrelaksować.

Czytaj także:
Domowe sposoby na wzdęcia. Jak poradzić sobie z napompowanym brzuchem?
Na czym polega kolka jelitowa - przyczyny, objawy, domowe sposoby
Ból brzucha u dziecka – co oznacza i kiedy trzeba iść do lekarza
Nerwica żołądka - objawy, domowe sposoby, leczenie [WYWIAD]
Jak sobie poradzić z bólem miesiączkowym? O czym może świadczyć?
Ból podbrzusza – jakie są przyczyny bólu w dole brzucha i jak sobie z nim poradzić?
Sposoby na przejedzenie - jak pozbyć się bólu brzucha i innych objawów przejedzenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA