Spis treści:
- Jak wygląda zakażenie rany?
- Co powoduje zakażenie rany?
- Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?
- Leczenie zakażonej rany
Jak wygląda zakażenie rany?
Zranione miejsce najlepiej od razu przemyć czystą wodą i mydłem. Można też użyć płynu antyseptycznego. Jednak mimo to, może dojść do zakażenia. Najczęstsze objawy świadczące o tym, że doszło do infekcji, to:
- rana zaróżowiła się,
- miejsce zranienia boli i pulsuje,
- widać obrzęk, który powiększa się,
- z rany sączy się ropa lub krew,
- nieprzyjemnie pachnie,
- pojawia się gorączka.
W razie wystąpienia objawów zakażenia, konieczna jest wizyta u lekarza. Najprawdopodobniej będzie potrzebna kuracja antybiotykami.
fot. Adobe Stock
Co powoduje zakażenie rany?
Infekcję w postaci zakażenia rany, powodują przede wszystkim bakterie, które w nią wnikają (jednorazowo może to być więcej niż jeden gatunek). Do zakażenia rany mogą doprowadzić gronkowce, paciorkowce, bakteria E. coli, laseczki tężca albo zgorzeli gazowej (gangreny), a także grzyby lub wirusy (np. wirus wścieklizny).
Bakterie, które na co dzień żyją na skórze, często jako pierwsze dostają się do rany i rozpoczynają zakażenie. W przypadku zanieczyszczenia mogą one pochodzić również z gleby, powietrza lub wody. Dodatkowym źródłem drobnoustrojów są ciała obce znajdujące się wewnątrz rany lub które przyczyniły się do powstania rany, np. nóż lub gwóźdź. W tych przypadkach wymagana jest bardzo dokładna obserwacja, a często leczenie.
Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?
W przypadku chorób ogólnoustrojowych utrudniających gojenie się ran, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób naczyń, ryzyko zakażenia jest dużo większe. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu, które uszkadza i obkurcza naczynia krwionośne.
Powtarzające się urazy w obrębie jednej rany mogą w rezultacie doprowadzić do jej szybszego zakażenia. Bardzo ważny jest stan układu odpornościowego – osłabia go m.in. alkohol, stres, niedosypianie, promieniowanie jonizujące, zły sposób odżywiania oraz niektóre leki.
Leczenie zakażonej rany
Podstawą jest właściwe i dokładne oczyszczenie rany oraz założenie jałowego opatrunku. Należy go regularnie zmieniać. Jeśli dojdzie do infekcji, to leczenie różni się w zależności od stopnia zakażenia.
Na początku stosuje się leki antyseptyczne i opatrunki pomagające opanować wysięk z rany. Gdy zakażenie rozwija się, lekarz może zdecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii. W uzasadnionych przypadkach osoba zraniona musi dostać zastrzyk przeciwtężcowy, a jeśli rana została spowodowana ugryzieniem przez psa - zastrzyk przeciw wściekliźnie.
Interwencji lekarskiej i specjalnego leczenia wymagają też zainfekowane rany pooperacyjne.
Możliwe powikłania
Jeśli zakażenie rany nie zostanie opanowane, może dojść do rozwoju poważniejszej infekcji. Do najczęstszych powikłań ran należą:
- tężec - niezbędne jest podanie choremu surowicy,
- wścieklizna - stanowi zagrożenie, jeśli ugryzł nas chory pies,
- ropień - wywołują go bakterie w miejscu zranienia,
- zgorzel gazowa - wywołują ją groźne bakterie gnilne
Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.08.2019.
Więcej na podobny temat:
Jak oczyścić skaleczenie?
Mity na temat odkażania ran
Rany kłute – pierwsza pomoc
Jak zatamować krwawienie z rany?
Ciało obce w ranie – pierwsza pomoc
Jak opatrywać otarcia naskórka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!