zakażenie rany fot. Adobe Stock

Jak wygląda zakażenie rany - objawy [ZDJĘCIA] i leczenie

Gdy w wyniku urazu dochodzi do przerwania ciągłości skóry lub błon śluzowych, mówimy o powstaniu rany. Każda rana jest narażona na zakażenie, które zazwyczaj jest wynikiem działania bakterii. Objawami infekcji są obrzęk, wypływająca ropa lub krew, gorączka. Gojenie rany utrudniają m.in. cukrzyca i nadciśnienie.
/ 05.08.2020 11:13
zakażenie rany fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Jak wygląda zakażenie rany?
 2. Co powoduje zakażenie rany?
 3. Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?
 4. Leczenie zakażonej rany

Jak wygląda zakażenie rany?

Zranione miejsce najlepiej od razu przemyć czystą wodą i mydłem. Można też użyć płynu antyseptycznego. Jednak mimo to, może dojść do zakażenia. Najczęstsze objawy świadczące o tym, że doszło do infekcji, to:

 • rana zaróżowiła się,
 • miejsce zranienia boli i pulsuje,
 • widać obrzęk, który powiększa się,
 • z rany sączy się ropa lub krew,
 • nieprzyjemnie pachnie,
 • pojawia się gorączka.

W razie wystąpienia objawów zakażenia, konieczna jest wizyta u lekarza. Najprawdopodobniej będzie potrzebna kuracja antybiotykami.

zakażona rana
jak wygląda zakażona rana
fot. Adobe Stock

Co powoduje zakażenie rany?

Infekcję w postaci zakażenia rany, powodują przede wszystkim bakterie, które w nią wnikają (jednorazowo może to być więcej niż jeden gatunek). Do zakażenia rany mogą doprowadzić gronkowce, paciorkowce, bakteria E. coli, laseczki tężca albo zgorzeli gazowej (gangreny), a także grzyby lub wirusy (np. wirus wścieklizny).

Bakterie, które na co dzień żyją na skórze, często jako pierwsze dostają się do rany i rozpoczynają zakażenie. W przypadku zanieczyszczenia mogą one pochodzić również z gleby, powietrza lub wody. Dodatkowym źródłem drobnoustrojów są ciała obce znajdujące się wewnątrz rany lub które przyczyniły się do powstania rany, np. nóż lub gwóźdź. W tych przypadkach wymagana jest bardzo dokładna obserwacja, a często leczenie.

Jakie choroby sprzyjają zakażeniu?

W przypadku chorób ogólnoustrojowych utrudniających gojenie się ran, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób naczyń, ryzyko zakażenia jest dużo większe. Podobnie jest w przypadku palenia tytoniu, które uszkadza i obkurcza naczynia krwionośne.

Powtarzające się urazy w obrębie jednej rany mogą w rezultacie doprowadzić do jej szybszego zakażenia. Bardzo ważny jest stan układu odpornościowego – osłabia go m.in. alkohol, stres, niedosypianie, promieniowanie jonizujące, zły sposób odżywiania oraz niektóre leki.

Leczenie zakażonej rany

Podstawą jest właściwe i dokładne oczyszczenie rany oraz założenie jałowego opatrunku. Należy go regularnie zmieniać. Jeśli dojdzie do infekcji, to leczenie różni się w zależności od stopnia zakażenia.

Na początku stosuje się leki antyseptyczne i opatrunki pomagające opanować wysięk z rany. Gdy zakażenie rozwija się, lekarz może zdecydować o wdrożeniu antybiotykoterapii. W uzasadnionych przypadkach osoba zraniona musi dostać zastrzyk przeciwtężcowy, a jeśli rana została spowodowana ugryzieniem przez psa - zastrzyk przeciw wściekliźnie.
Interwencji lekarskiej i specjalnego leczenia wymagają też zainfekowane rany pooperacyjne.


 

Zakażenie rany to bardzo poważny problem, który może powodować obrzęk, wypływanie ropy lub krwi i wzrost temperatury ciała. Jeżeli zauważasz u siebie takie objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Możliwe powikłania

Jeśli zakażenie rany nie zostanie opanowane, może dojść do rozwoju poważniejszej infekcji. Do najczęstszych powikłań ran należą:

 • tężec - niezbędne jest podanie choremu surowicy,
 • wścieklizna - stanowi zagrożenie, jeśli ugryzł nas chory pies,
 • ropień - wywołują go bakterie w miejscu zranienia,
 • zgorzel gazowa - wywołują ją groźne bakterie gnilne

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 20.08.2019.

Więcej na podobny temat:
Jak oczyścić skaleczenie?
Mity na temat odkażania ran
Rany kłute – pierwsza pomoc
Jak zatamować krwawienie z rany?
Ciało obce w ranie – pierwsza pomoc
Jak opatrywać otarcia naskórka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!