Histamina - funkcje w organizmie, histamina w jedzeniu, przyczyny i objawy nietolerancji

nietolerancja histaminy fot. Adobe Stock
Histamina to hormon, który pomaga nam walczyć z alergią. Jednocześnie występuje w niektórych produktach spożywczych i może uczulać. Jak poznać, czy mamy nietolerancję histaminy?
/ 17.03.2020 12:48
nietolerancja histaminy fot. Adobe Stock

Wiele słyszymy o nietolerancji glutenu czy nietolerancji laktozy, a znacznie rzadziej o nietolerancji histaminy. O niej jednak mówić się powinno, ponieważ według statystyk ma ją 1 na 100 osób.  80% to osoby w średnim wieku, jak przeczytamy na łamach naukowego pisma „American Journal of Clinical Nutrition”.

Histamina – czym jest i jakie ma funkcje w organizmie

Histamina jest hormonem wydzielanym przez organizm podczas reakcji alergicznej. Pełni funkcję przekaźnika sygnałów nerwowych oraz pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego. Histamina produkowana jest w wielu miejscach w organizmie, największe stężenia występują w płucach, skórze, śluzówce nosa i żołądka.

Jednocześnie w dużych ilościach występuje w niektórych produktach spożywczych i napojach. Niektórzy z nas nie mogą sobie poradzić z nadmiarem histaminy, co skutkuje niepożądaną reakcją organizmu.

Histamina w jedzeniu i napojach

Produktów bogatych w histaminę jest wiele. W podwyższonych ilościach występuje w:

  • żywności i napojach powstających przez fermentację (jak sery, wino, piwo, kiszona kapusta, zasiadłe mleko),
  • niektórych rybach (szczególnie w wędzonych) i skorupiakach,
  • czekoladzie,
  • niektórych warzywach (np. szpinaku, pomidorach, awokado, bakłażanie),
  • owocach cytrusowych,
  • suszonych owocach,
  • orzechach,
  • produktach zawierających ocet (np. ogórki, ketchup, majonez).

Histamina – przyczyny nietolerancji

Histamina w ludzkim organizmie jest rozkładana przez enzym zwany oksydazą diaminową (DAO) oraz enzym określany skrótem HNMT. Do nietolerancji histaminy dochodzi, kiedy aktywność enzymów jest ograniczona, a histamina jest tylko częściowo metabolizowana. Zjedzenie produktów bogatych w tę substancję może wtedy spowodować reakcję podobną do alergii.

Cały mechanizm nie jest dobrze poznany. Nie wiadomo, czemu histamina dostaje się do krwi bez kontaktu z enzymami, które powinny ją rozkładać. Podejrzewa się, że np. palenie papierosów (również bierne) sprzyja nietolerancji histaminy. Ale nie tylko.

Naukowcy wśród czynników, które mogą uwrażliwiać na histaminę, wymieniają:

  • niektóre leki (np. kwas acetylosalicylowy, naproksen, diklofenak, niektóre antybiotyki, diuretyki, antydepresanty, leki na serce),
  • choroby jelit, które mogą zaburzać rozkład histaminy,
  • niedobory witaminy C, B6, miedzi i cynku,
  • choroby wątroby,
  • alkohol,
  • silny długotrwały stres.

Nietolerancja histaminy – objawy

Problem nietolerancji histaminy często ujawnia się u osób w średnim wieku. Dlatego warto zawsze być czujnym. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy objawów alergii.

Przy nietolerancji histaminy mogą pojawić się objawy typowe dla alergii pokarmowych:

Nietolerancja histaminy – leczenie

Leczenie nietolerancji histaminy polega na zastosowaniu diety eliminacyjnej. Systematycznie wykreślane są z jadłospisu produkty, które mogą wywoływać reakcję uczuleniową.

Wskazówka dla osób, które podejrzewają u siebie nietolerancję histaminy jest taka, aby wybierały produkty świeże i jak najmniej przetworzone, z wykluczeniem tych, które mają wysokie stężenie histaminy. Nie powinny szkodzić np. nieprzetworzone mięso, mleka roślinne, świeże ryby, warzywa i owoce, zioła.

Więcej o alergiach pokarmowych:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA