Wymioty przy koronawirusie. Jak często występuje ten objaw i co oznacza?

wymioty przy koronawirusie fot. Adobe Stock
Przy zakażeniu koronawirusem mogą pojawić się dolegliwości żołądkowe, m.in. wymioty. Ten objaw może występować zarówno na samym początku choroby, jak po kilku dniach. Czasami nie towarzyszą mu inne symptomy, przeważnie jednak występuje również gorączka. Leczenie wymiotów przy koronawirusie polega głównie na nawadnianiu organizmu.
/ 24.11.2020 12:12
wymioty przy koronawirusie fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Objawy zakażenia koronawirusem
  2. Wymioty przy koronawirusie – jak często i kiedy występuje ten objaw?
  3. Wymioty przy koronawirusie – przyczyny
  4. Wymioty jako objaw koronawirusa u dzieci
  5. Wymioty przy koronawirusie – co robić?

Objawy zakażenia koronawirusem

COVID-19 objawia się przeważnie tak jak choroby wirusowe układu oddechowego: gorączką, kaszlem, bólami mięśniowymi i osłabieniem. Dodatkowo często (nawet u 80-90% pacjentów) występują utrata smaku i/lub brak węchu

Wiadomo, że koronawirus atakuje nie tylko układ oddechowy, ale w niektórych przypadkach również drogi pokarmowe. Ważnymi objawami są zaburzenia ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka.

Czytaj też: koronawirus a biegunka

Wymioty przy koronawirusie – jak często i kiedy występuje ten objaw?

Wymioty są jednym z możliwych objawów zakażenia koronawirusem. W zależności od źródeł występują u 7-15% osób z COVID-19. Na przykład w wieloośrodkowym badaniu obejmującym 318 pacjentów hospitalizowanych z potwierdzonym COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, nudności i wymioty wystąpiły odpowiednio u 26,4% i 15,4% pacjentów.

Częstość zgłaszanych nudności i wymiotów jest bardzo różna na różnych obszarach, co wskazuje na zróżnicowaną podatność poszczególnych układów pokarmowych
– napisali naukowcy pod kierunkiem Limin Xia z Uniwersytetu w Wuhan w Journal of Microbiology, Immunology and Infection.

Trzeba też dodać, że wiele dostępnych badań obejmuje pacjentów przebywających w szpitalu, z wykluczeniem osób z łagodniejszymi objawami, co oznacza, że ​​dane dotyczące rzeczywistej częstości występowania wymiotów i mdłości przy zakażeniu koronawirusem mogą być niedoszacowane.

Wymioty mogą pojawiać się zarówno jako wczesny objaw zakażenia koronawirusem, a także po kilku dniach od pierwszych symptomów. Naukowcy pod kierunkiem Josepha R. Larsena, odkryli najbardziej prawdopodobną kolejność objawów koronawirusa, z której wynika, że wymioty i inne objawy ze strony układu pokarmowego, występują przeważnie później niż gorączka i kaszel.

COVID-19 może objawiać się na wiele sposobów. Widziałem pacjentów, którzy mają tylko objawy wymiotów i biegunki, ale zwykle mają też gorączkę
– powiedział dr Jorge Vournas, dyrektor medyczny oddziału ratunkowego w Torrance w Kalifornii, portalowi "Health".

Naukowcy z King's College London po analizie danych z aplikacji COVID Symptom Study, zauważyli z kolei, że nasilenie objawów żołądkowo-jelitowych podczas zakażenia koronawirusem może sugerować, że przebieg choroby będzie cięższy. Szczególnie jeśli biegunka i wymioty pojawiają się na samym początku zakażenia.

Wymioty przy koronawirusie – przyczyny

Jest kilka możliwych przyczyn występowania w trakcie COVID-19 wymiotów i nudności.

Koronawirus atakuje organizm za pośrednictwem receptorów ACE2 (enzymu konwertującego angiotensynę 2), które licznie znajdują się w drogach oddechowych i układzie pokarmowym. Tymi wrotami wirus dostaje się do organizmu, dlatego silniej zaatakowany może być żołądek, co powoduje wymioty, mdłości, bóle brzucha czy nudności. Naukowcy zauważali, że receptory enzymu ACE2 występują nawet 100 razy częściej w przewodzie pokarmowym niż w drogach oddechowych. 

Część ekspertów sugeruje, że do wymiotów dochodzi w wyniku reakcji łańcuchowych czynników zapalnych w organizmie wywołanych atakiem koronawirusa, które powodują uszkodzenia układu pokarmowego.

Niektórzy pacjenci z COVID-19 zgłaszali nudności i wymioty podczas hospitalizacji, co może być związane z niepożądanymi skutkami leczenia. Po otrzymaniu remdesiwiru u 2 z pierwszych 7 pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 wystąpiły nudności, których nie obserwowano przed zastosowaniem
– zauważają naukowcy pod kierunkiem Limin Xia z Uniwersytetu w Wuhan.

Niemałe znaczenie mogą mieć także lęk i stres wywołane ogólnoświatowym napięciem z powodu pandemii COVID-19, co także u niektórych zakażonych osób będzie powodować dolegliwości żołądkowe.

Wymioty jako objaw koronawirusa u dzieci

Nie jest do końca jasne, czy wymioty przy koronawirusie pojawiają się częściej u dzieci niż u dorosłych. Istnieją takie doniesienia. Część z nich wskazuje nawet, że COVID-19 u wielu dzieci objawia się jedynie poprzez dolegliwości żołądkowe. Różne źródła wskazują jednak, że objaw w postaci wymiotów przy koronawirusie pojawia się z częstotliwością od 6,5% do 66,7% u zakażonych dzieci.

Wymioty przy koronawirusie – co robić?

Z wymiotami przy zakażeniu koronawirusem, należy postępować tak jak przy innych infekcjach wirusowych. Podstawową rzeczą jest nawadnianie organizmu w celu ochrony przed odwodnieniem.

Płyny należy spożywać w małych ilościach, ale często. Odwodnienie spowodowane wymiotami zagraża szczególnie małym dzieciom i osobom starszym, dlatego w przypadku tych grup należy nadzorować uzupełnianie płynów.

Objawami odwodnienia spowodowanego wymiotami podczas COVID-19 (ale też z innych przyczyn) będą:

  • podkrążone oczy,
  • suche usta,
  • u niemowląt zapadające się ciemiączko,
  • utrata elastyczności skóry (skóra po ściśnięciu i chwilowym przytrzymaniu wolniej wraca do poprzedniego położenia),
  • senność,
  • osłabienie,
  • bóle głowy.

W przypadku podejrzenia odwodnienia i trwających wymiotów konieczna jest pomoc medyczna. Należy udać się do lekarza. Niezbędne może się okazać podawanie płynów dożylnie w kroplówce i pobyt w szpitalu.

Naukowcy apelują także, aby wymioty traktować poważnie jako możliwy objaw zakażenia koronawirusem, jeśli osoba chora mogła mieć kontakt z COVID-19, nawet gdy nie występuje gorączka i kaszel. Takie osoby powinny mieć wykonane teksty w kierunku koronawirusa. Czytaj też: Jak przygotować się do testu na koronawirusa

Źródła:
Limin Xia i inni, The roles of nausea and vomiting in COVID-19: did we miss something?, Journal of Microbiology, Immunology and Infection [online], doi: 10.1016/j.jmii.2020.10.005, [dostęp:] 24.11.2020,
Światowa Organizacja Zdrowia WHO, www.who.int,
J. R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health [online], https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2020.00473/full, [dostęp:] 24.11.2020.

Więcej o koronawirusie:Powikłania zakażenia koronawirusem – jakie są skutki COVID-19?Koronawirus a zapalenie płuc. Jak rozpoznać zapalenie płuc w COVID-19 i komu ono grozi?Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?Katar a koronawirus – najważniejsze informacjeKoronawirus a biegunka – ważny objaw, którego nie powinniśmy lekceważyćNietypowe objawy koronawirusa – 7 zaskakujących symptomów COVID-19Koronawirus. Co robić, gdy doszło do zakażenia lub wystąpią objawy COVID-19Koronawirus a zmęczenie. Objaw COVID-19, który może trwać miesiącami

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA