Zanieczyszczenie powietrza i smog w Polsce - inforgrafika z danymi

Myślisz, że smog to nie twój problem? Nasza infografika udowodni ci, że powinnaś natychmiast zmienić zdanie!
Marta Wilczkowska / 20.10.2016 12:36

Temat smogu w Polsce cię nudzi? Mamy złą wiadomość - to nie ma znaczenia.

Zanieczyszczonemu powietrzu to nie przeszkadza i w najlepsze, po cichu niszczy twoje zdrowie. Jak bardzo szkodliwy jest smog i dlaczego powinnaś natychmiast zacząć interesować się tym tematem? Zobacz naszą infografikę!

Smog w Polsce - infografika

Dlaczego smog szkodzi?

Smog po połączenie zanieczyszczonego powietrza, mgły przy jednoczesnym braku wiatru. Znajdujące się w smogu szkodliwe substancje mogą wywoływać astmę, choroby dróg oddechowych, krążenia, POChP, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwór i wiele innych poważnych chorób. W smogu znajduje się również rakotwórczy benzo(a)piren.

Ile papierosów "wypalasz" oddychając polskim powietrzem?

Co możemy zrobić? Przede wszystkim przestać ignorować temat smogu. Nie łudźmy się - problem nie dotyczy tylko miast z górniczego regionu Polski. Ze smogiem boryka się większość polskich metropolii, a także mniejszych miast i miasteczek. Zgodnie z najnowszym raportem ONZ, jedynie w 4 z 46 stref (!!!) stężenie szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzo(a)pirenu utrzymywane jest na poziomie ustalonej normy. Poza nimi, wszyscy, codziennie, wdychamy trujące powietrze, które niszczy nasze zdrowie i życie.

Raport ONZ o polskim powietrzu. Wnioski są miażdżące!

Zaprezentowane dane pochodzą z raportu firmy UN Global Compact "Zrównoważone Miasta. Życie w zdrowej atmosferze" oraz stron Polskiego Alarmu Smogowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA