Kortyzol: norma we krwi. Jaki jest prawidłowy poziom hormonu stresu?

kortyzol norma fot. Adobe Stock
Kortyzol jest hormonem uwalnianym pod wpływem stresu. Normy kortyzolu zależą od pory dnia - rano wynoszą 5-25 ug/dl, wieczorem są o połowę mniejsze.
Małgorzata Germak / 24.01.2020 10:47
kortyzol norma fot. Adobe Stock

Kortyzol, nazywany hormonem stresu, produkowany jest w korze nadnerczy. W sytuacjach stresowych stężenie kortyzolu wzrasta - w ten sposób organizm mobilizuje się do działania. Wydzielany w większej ilości powoduje zwiększone dostarczanie glukozy do krwi, co daje nam energię do reakcji na stres. Wyrzut kortyzolu podnosi też ciśnienie krwi i wpływa na gospodarkę białkową, węglowodanową i tłuszczową w organizmie.

Kortyzol - norma

Badanie stężenia kortyzolu to badanie krwi, które przebiega podobnie jak w przypadku zwykłej morfologii. Pobierana jest krew żylna ze zgięcia łokciowego i analizowana w laboratorium.
Normy kortyzolu różnią się w zależności od pory dnia - najwyższe stężenie mamy rano, a najniższe wieczorem.

Normy kortyzolu we krwi:

  • godz. 8 – 5-25 ug/dl,
  • godz. 12 – 4-20 ug/dl,
  • godz. 18 – 2-9 ug/dl,
  • godz. 24 – 0-5 ug/dl.

Wszelkie odchylenia od normy najlepiej skonsultować z lekarzem, tylko specjalista może dokonać właściwej interpretacji wyników.

Kortyzol - wskazania do badania

Lekarz może zlecić oznaczenie stężenia poziomu kortyzolu we krwi, gdy podejrzewa:

Podwyższony kortyzol

Przyczyn za dużego stężenia kortyzolu we krwi może być wiele. Najczęściej ten stan związany jest z:

Obniżony kortyzol

Gdy poziom kortyzolu we krwi jest poniżej normy, może to sugerować niedoczynność kory nadnerczy albo przerost nadnerczy.

Więcej o ważnych hormonach wpływających na organizm:Jak działa melatonina?Do czego potrzebna jest nam adrenalina?Luteina dopochwowa i doustna. Jaką funkcję pełni ten hormon?Objawy niedoboru serotoniny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA