Rotawirusy. Szczepienie obowiązkowe od 2021 roku

szczepienia przeciw rotawirusom fot. Adobe Stock
Szczepienia przeciw rotawirusom od 2021 znalazły się na liście bezpłatnych szczepień obowiązkowych. Szczepionka powinna być podawana w ścisłym reżimie czasowym, dlatego nie wolno przegapić terminu wizyty. Pierwsza dawka jest podawana niemowlętom po 6. tygodniu życia doustnie.
/ 07.01.2021 09:16
szczepienia przeciw rotawirusom fot. Adobe Stock

Od stycznia 2021 roku szczepienie przeciwko rotawirusom trafiło na listę szczepień obowiązkowych. Do tej pory było to szczepienie rekomendowane, dodatkowe, które można było wykupić. Od początku roku jest szczepieniem bezpłatnym dla wszystkich dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2020 roku.

Obowiązkowa szczepionka przeciwko rotawirusom to doustna trzydawkowa szczepionka o nazwie RotaTeq. Pierwsza dawka jest podawana niemowlętom po 6. tygodniu życia. Pełny schemat należy zakończyć do 22. tygodnia życia.

Przeciwwskazaniami do przyjęcia szczepionki przeciw rotawirusom są:

Szczepionki [przeciw rotawirusom - przyp. red.] są dobrze tolerowane. Rzadko po szczepieniu występuje przejściowo gorączka, biegunka, wymioty lub utrata łaknienia
– przeczytamy na stronie Szczepienia Info, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

Szczepienie zapewnia 85-98% ochronę przed hospitalizacją z powodu infekcji rotawirusowej. Ochrona utrzymuje się co najmniej 3 lata.

Czym jest infekcja rotawirusowa? 

Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia żołądkowo-jelitowego (pot. grypy żołądkowej lub jelitowej) u dzieci. Okres wylęgania infekcji, czyli czas od wniknięcia patogenu do organizmu do wystąpienia objawów, wynosi 24-72 godzin.

Do przenoszenia wirusa dochodzi drogą fekalno-pokarmową poprzez brudne ręce, dotykanie zanieczyszczonych przedmiotów (klamek, kranów, sedesu).

Rotawirusy są najczęstszym czynnikiem wywołującym biegunki zakaźne u niemowląt i małych dzieci do 5. roku życia. Zachorowania dotyczą najczęściej dzieci od 4. do 24. miesiąca życia. Najciężej biegunki rotawirusowe przebiegają u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ ich organizm ulega szybko odwodnieniu. U dorosłych przebieg infekcji rotawirusowej jest zwykle bezobjawowy
– przeczytamy na stronie Szczepienia Info, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH.

Objawy zakażenia rotawirusami zależą od różnych czynników. Niektóre dzieci przechodzą je ciężej i muszą być hospitalizowane (jedno na 17-20 dzieci wymaga pobytu w szpitalu), inne radzą sobie lepiej. Główne symptomy infekcji to:

Infekcja rotawirusowa jest groźna ze względu na wysokie ryzyko odwodnienia u dziecka, prowadzącego do kwasicy metabolicznej, niekiedy wstrząsu, a w najcięższych przypadkach nawet śmierci. Szacuje się, że zakażenie rotawirusami powoduje rocznie ok. 13 zgonów dzieci poniżej 5. roku życia. 

Szczepionka przeciw rotawirusom – dodatkowe informacje

Co jeszcze warto wiedzieć o szczepieniu przeciwko rotawirusom: 

  • jest to szczepionka żywa, zawierająca osłabione wirusy,
  • nie chroni przed infekcją, a przed ciężkim przebiegiem i zmniejsza znacząco ryzyko hospitalizacji dziecka,
  • wszystkie dawki podawane są doustnie,
  • szczepionka może być przyjmowana z innymi szczepieniami,
  • szczepionka chroni też pośrednio dorosłych,
  • na rynku występuje również w formie dwudawkowej (jest wówczas odpłatna).

Podsumowując, w 2021 roku obowiązkowy program szczepień ochronnych obejmuje 12 bezpłatnych szczepionek, przeciwko:

Źródła:
Informacje na stronie Szczepienia Info, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH,
Rozporządzenie Ministra zdrowia z dnia 9 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Więcej o szczepieniach:
Szczepienie przeciw grypie – nowe szczepionki, cena, kiedy się zaszczepić?
Szczepionka przeciw meningokokom: kiedy szczepić, jaka cena?
Szczepionka na koronawirusa. Korzyści, skutki uboczne, kto i kiedy otrzyma szczepienie przeciwko COVID-19?
Szczepienie na ospę. Co zawiera szczepionka, ile kosztuje, kiedy jest obowiązkowa?
Kalendarz szczepień 2020: obowiązkowe i zalecane

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA