Koronawirus przy nadciśnieniu. Jak zapobiegać powikłaniom COVID-19?

koronawirus przy nadciśnieniu fot. Adobe Stock
Nadciśnienie tętnicze jest jednym z czynników ryzyka cięższego przebiegu zakażenia koronawirusem. Szczególnie niebezpieczne jest nieleczone lub niekontrolowane ciśnienie krwi. Powikłaniom COVID-19 w przypadku problemów z ciśnieniem można zapobiegać.
/ 16.11.2020 08:22
koronawirus przy nadciśnieniu fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Wysokie ciśnienie krwi a koronawirus
  2. Koronawirus przy nadciśnieniu – co na to badania?
  3. Nadciśnienie a cięższy przebieg COVID-19 – przyczyny
  4. Koronawirus przy nadciśnieniu – co robić?

Wysokie ciśnienie krwi a koronawirus

Wysokie ciśnienie krwi (czyli równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg) może mieć nawet 15-17 mln Polaków. Wiele osób nie ma zdiagnozowanego nadciśnienia, ponieważ nie daje ono długo żadnych objawów. Jednocześnie wysokie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka wielu chorób i zdarzeń zagrażających życiu, jak zawały czy udary mózgu. Eksperci z Centers for Disease Control and Prevention uważają, że nadciśnienie może zwiększać również ryzyko powikłań koronawirusa

Szczególnie niebezpieczne jest niekontrolowane lub nieleczone nadciśnienie tętnicze. Osobom w takim stanie grozi nie tylko cięższy przebieg zakażenia koronawirusem, ale też większe ryzyko powikłań takich jak zapalenie płuc, problemy z krążeniem, niewydolność oddechowa.

Czytaj też: koronawirus a zapalenie płuc.

Koronawirus przy nadciśnieniu – jakie są wyniki badań?

Badania dotyczące ryzyka związanego z COVID-19 u osób z wysokim ciśnieniem nie są jednoznaczne. Dlatego nadciśnienie zostało zakwalifikowane przez Centers for Disease Control and Prevention jako schorzenie, które może, ale nie musi narażać na ciężką chorobę wywołaną koronawirusem.

Część badań nie jest zbyt optymistyczna dla pacjentów z nieprawidłowym ciśnieniem tętniczym.

Wczesne dane z Chin i USA pokazały, że nadciśnienie jest najczęściej występującym schorzeniem wśród osób przebywających w szpitalach z powodu koronawirusa. Dotyczyło od 30% do 50% pacjentów. Oprócz tego dominowały wśród chorych nowotwory, cukrzyca i choroby płuc. 

Niestety część badań potwierdza, że nadciśnienie wiąże się z większą śmiertelnością u pacjentów z COVID-19 w porównaniu ze zdrową populacją. We Włoszech 76% osób zmarłych z powodu koronawirusa miało nadciśnienie. Ponadto nieleczone nadciśnienie podwyższa dwukrotnie ryzyko zgonu z powodu powikłań koronawirusa w porównaniu do leczonego nadciśnienia.

Nadciśnienie a cięższy przebieg COVID-19 – przyczyny

Nie wiadomo do końca, co może powodować cięższe objawy zakażenia koronawirusem u osób z nadciśnieniem. Istnieje kilka hipotez.

Część ekspertów wskazuje, że odpowiedzialne są leki obniżające ciśnienie: inhibitory ACE i antagoniści receptora angiotensyny (ARB). Koronawirus łączy się z enzymem ACE2 w organizmie, co umożliwia mu przenikanie i infekowanie kolejnych komórek. Z kolei leki stosowane w nadciśnieniu zwiększają poziom enzymu ACE2. Stąd pojawiły się sugestie, że ta grupa leków może zwiększać aktywność wirusa.

Jednak inne badania negują tę opinię, a lekarze podkreślają, że odstawienie leków przeciwko nadciśnieniu może tylko pogorszyć stan chorego. Europejska Agencja Leków wydała zalecenie kontynuacji przyjmowania leków na nadciśnienie podczas pandemii COVID-19, twierdząc, że „obecnie nie ma dowodów z badań klinicznych lub epidemiologicznych, które wykazałyby związek między inhibitorami ACE lub ARB a pogorszeniem choroby COVID-19”.

Inna teoria na temat tego, co może powodować cięższy przebieg COVID-19 w przypadku nadciśnienia, jest taka, że wysokie ciśnienie osłabia układ odpornościowy. To mogłoby zwiększać podatność na zakażenie. Osłabia również naczynia krwionośne i serce, które może stać się podatniejsze na uszkodzenia spowodowane infekcją.

Jeszcze inne opinie głoszą, że to nie wysokie ciśnienie, a współistniejący z nim podeszły wiek wiąże się faktycznie z cięższym przebiegiem COVID-19. Nadciśnienie jest znacznie częstsze, a nawet powszechne u osób starszych, czyli u pacjentów z racji wieku narażonych na groźniejsze objawy koronawirusa.   

Koronawirus przy nadciśnieniu – co robić?

Aby zapobiegać powikłaniom COVID-19, lekarze zalecają przede wszystkim kontrolę ciśnienia poprzez pomiar ciśnieniomierzem naramiennym. W ten sposób możemy sprawdzić, czy nasze ciśnienie mieści się normie. Nadciśnienie stwierdza się na podstawie średniej z 3 pomiarów. Na schorzenie wskazuje ciśnienie krwi równe lub wyższe niż 140/90 mm Hg. Oprócz tego, aby zapobiegać powikłaniom koronawirusa, przy wysokim ciśnieniu, zalecane są:

  • przyjmowanie przepisanych leków obniżających ciśnienie krwi,
  • odpowiednia dieta (najlepsza jest dieta DASH),
  • ograniczenie soli w diecie do maksymalnie 5g dziennie,
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała,
  • unikanie alkoholu,
  • rezygnacja z palenia papierosów,
  • ograniczenie stresu,
  • stosowanie maseczki w miejscach publicznych,
  • regularne mycie rąk.

Źródła:
Komunikat: Europejska Agencja Leków zaleca kontynuowanie przyjmowania leków na nadciśnienie oraz choroby serca i nerek podczas pandemii COVID-19Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, urpl.gov.pl,
American Heart Association, www.heart.org,
Mayo Clinic, www.mayoclinic.org,
Centers for Disease Control and Prevention, www.cdc.gov
Portal Medscape, www.medscape.com

Więcej o koronawirusie: 
Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?
Koronawirus a zmęczenie. Objaw COVID-19, który może trwać miesiącami
Duszność a koronawirus – co oznacza ten objaw i co robić, gdy się pojawi?
Koronawirus a choroba Hashimoto – zagrożenia i bezpieczeństwo
Koronawirus a grypa – jak odróżnić objawy?
Koronawirus przy cukrzycy – co już wiemy?
Koronawirus przy astmie – ryzyko, objawy, profilaktyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!