Statystycznie choroba Hashimoto dotyka mężczyzn 5 razy rzadziej niż kobiety. Zdaniem lekarzy to z powodu testosteronu, który „zabezpiecza” męski organizm przed zaburzeniami w pracy tarczycy. Jeśli z jakichś powodów poziom testosteronu w męskim organizmie spada, wzrasta ryzyko choroby Hashimoto.
Czym jest choroba Hashimoto?
Choroba Hashimoto należy do schorzeń autoagresywnych. Powstaje w wyniku błędnej reakcji układu odpornościowego, który, z niewiadomych przyczyn, zaczyna niszczyć tarczycę, prowadząc do jej niedoczynności.
Objawy choroby Hashimoto u mężczyzn
Objawy choroby Hashimoto u mężczyzn niewiele różnią się od objawów tej choroby u kobiet. Zwykle pojawiają się:
- zawroty głowy,
- zmęczenie mimo wypoczynku,
- senność,
- przybieranie na wadze,
- wypadanie włosów,
- zaparcia,
- ciągłe uczucie zimna,
- kłopoty z potencją,
- utrata masy mięśniowej,
- zmniejszone owłosienie na twarzy,
- niepłodność.
W badaniach natomiast stwierdza się: wysokie stężenie przeciwciał TPO (co najmniej 500) i wysokie TSH (powyżej 2,5), podniesiony poziom cholesterolu, a obniżony testosteronu.
Leczenie choroby Hashimoto u mężczyzn
W terapii choroby Hashimoto stosuje się hormon tarczycowy - lewotyroksynę. Przyjmuje się ją każdego dnia na czczo. Lek zwykle jest bardzo dobrze tolerowany. Terapia trwa do końca życia, ale przywraca równowagę hormonalną w organizmie, a wszystkie objawy (w tym niepłodność) mijają.
Znaczenie diety w chorobie Hashimoto u mężczyzn
Dieta w chorobę Hashimoto powinna ograniczyć przybieranie na wadze, które często towarzyszy tej chorobie. Warto zatem postawić na produkty niskokaloryczne i bogate w białko, które przyspiesza spowolniony chorobą metabolizm. Należy zatem 5 razy dziennie sięgać po warzywa lub owoce i każdego dnia zjadać porcję chudego nabiału lub biaego mięsa. Z diety warto wykluczyć produkty wysoko przetworzone, tłuste, słodycze.
Wielu osobom z chorobom Hashimoto służy dieta bezglutenowa, ponieważ z chorobą tą dość często łączy się nietolerancja glutenu.
Zobacz też:
Jak się przygotować do operacji tarczycy?Co warto wiedzieć o guzkach tarczycy?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!