Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jaki jest przebieg COVID-19?

koronawirus objawy dzień po dniu fot. Adobe Stock, Monkey Business
Przebieg zakażenia koronawirusem dzień po dniu pomaga odróżnić COVID-19 od innych infekcji. Zakażenie nowym wariantem koronawirusa częściej na początku objawia się bólem gardła i katarem, dlatego łatwo pomylić je z przeziębieniem lub infekcją zatok. Wczesne objawy pomagają w szybkim rozpoznaniu ciężkich przypadków choroby.
/ 22.09.2021 13:22
koronawirus objawy dzień po dniu fot. Adobe Stock, Monkey Business

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje zakaźną chorobę układu oddechowego, podobnie jak inne koronawirusy (SARS i MERS) oraz wirus grypy i wirusy powodujące przeziębienie. Wszystkie te drobnoustroje mogą dawać podobne objawy. Ustalenie kolejności objawów jest pomocne w rozpoznawaniu choroby i wczesnym działaniu zapobiegającym hospitalizacji.

Spis treści:

  1. Objawy wariantu Delta
  2. Objawy koronawirusa dzień po dniu
  3. Wczesne objawy koronawirusa
  4. Po jakim czasie pojawiają się objawy koronawirusa?
  5. Objawy koronawirusa u osób zaszczepionych

Objawy wariantu Delta

Według naukowców objawy COVID-19 wywołane aktualnie dominującym wariantem Delta różnią się od objawów zakażenia poprzednimi wersjami koronawirusa. Według brytyjskiego epidemiologa prof. Tima Spectora, który zajmuje się symptomami COVID-19, pacjenci z koronawirusem obecnie częściej zgłaszają objawy przypominające przeziębienie lub infekcję zatok (w kolejności od najczęściej występujących):

​Rzadziej niż podczas dominacji poprzednich wariantów wirusa pojawiają się utrata smaku lub węchu.

Objawy koronawirusa dzień po dniu

Na podstawie danych ze szpitali opracowano schemat przebiegu COVID-19 dzień po dniu:

Dzień 1-3

Symptomy zaczynają się łagodnie. Wczesne objawy koronawirusa są zróżnicowane, u każdej osoby mogą się nieco różnić. Można odczuwać drapanie w gardle, ból głowy, bóle mięśniowe, ucisk w klatce piersiowej. U wielu osób COVID-19 zaczyna się od bólu gardła i kataru, dlatego nie należy tych objawów lekceważyć. Chociaż bardzo przypominają one przeziębienie, możemy zarażać koronawirusem. 

Część osób doznaje braku węchu lub smaku. Rzadziej wczesnymi objawami koronawirusa są biegunka oraz nudności i wymioty. Jeśli problemy ze stronu układu pokarmowego występują przed gorączką, to może zwiastować cięższy przebieg COVID-19. Więcej: Koronawirus a biegunka oraz Koronawirus bez gorączki.

Po wystąpieniu gorączki mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe: biegunka, nudności i wymioty.

Dzień 4-6

Przebieg zakażenia koronawirusem jest w tym czasie różnorodny w zależności od osoby. U niektórych nie rozwijają się żadne objawy, u innych stan się pogarsza: trwa gorączka, pojawiają się dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel.

W tym czasie u części pacjentów pojawiają się objawy skórne koronawirusa: wysypka, czerwone plamki, pęcherze na palcach nóg lub rąk. Około 5 dnia mogą pojawić się duszność i trudności z oddychaniem.

W tym czasie zdarzają się również objawy koronawirusa w postaci biegunki, nudności i wymiotów.

Dzień 7-8

Ten etap infekcji koronawirusa uważa się za przełomowy. Stan niektórych pacjentów się poprawia, choć nadal chory może skarżyć się na kaszel, katar, osłabienie, a stan innych się pogarsza. Zdarza się też, że po krótkiej poprawie, następuje nawrót objawów. Jeśli objawy się nasilają, należy zbadać poziom tlenu we krwi. W przypadku pogorszenia stanu zdrowia lub braku poprawy trzeba skontaktować się z lekarzem.

Dzień 8-12

U pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 do tego czasu pojawią się duszność, może rozwinąć się zapalenie płuc lub ostra niewydolność oddechowa wymagająca podłączenia do respiratora. W tym okresie u niektórych dochodzi do rozwoju sepsy. Pacjenci, których stan się pogarsza, trafiają na oddział intensywnej terapii. Chorzy mogą odczuwać ból brzucha i brak apetytu. Gorączka nie ustępuje.

Pacjenci z łagodnymi objawami koronawirusa w tym czasie czują się już dobrze, nie powinna występować gorączka, ale mogą jeszcze utrzymywać się niektóre objawy, jak kaszel, osłabienie, zmęczenie albo brak węchu czy smaku. 

Dzień 13-14

Pacjenci, którzy mieli łagodne symptomy koronawirusa, powinni być już zdrowi. Podobnie chorzy z umiarkowanymi objawami, którzy wymagali podania tlenu - chociaż mogą nadal odczuwać osłabienie i inne objawy. Przeczytaj też: Jak długo trwa COVID-19 i kiedy zarażamy?

U pacjentów, którzy trafili do szpitala, w tym czasie powinna ustąpić gorączka (ok. 12 dnia choroby). Jednak nadal mogą wymagać pobytu w placówce medycznej.

W przypadku pacjentów w ciężkim stanie może być bardzo różny rozwój wydarzeń. Niektórzy pacjenci są podłączeni do respiratora nawet kilka tygodni. Inni powoli wracają do zdrowia. Z danych z Chin wynika, że pacjenci hospitalizowani z powodu koronawirusa spędzali w szpitalu średnio 27 dni. 

Jednak trzeba pamiętać, że nie u wszystkich ozdrowieńców po tym czasie objawy mijają. Wielu pacjentów zmaga się z chorobą jeszcze przez kilka tygodni. 

Ustąpienie objawów i powrót do normalnego stanu zdrowia mogą zająć nawet tygodnie wśród dorosłych z objawami, badanych w warunkach ambulatoryjnych. Brak powrotu do normalnego stanu zdrowia w ciągu 2–3 tygodni badania zgłosiła około jedna trzecia respondentów. Nawet wśród młodych dorosłych w wieku 18–34 lat bez przewlekłych schorzeń prawie co piąty przyznał, że nie powrócił do swojego zwykłego stanu zdrowia 14–21 dni po badaniu. Natomiast ponad 90% pacjentów ambulatoryjnych z grypą dochodzi do siebie w ciągu około 2 tygodni od pozytywnego wyniku testu
- podaje raport CDC opublikowany w lipcu 2020.

Przeczytaj też: Co zrobić w przypadku pominięcia dawki szczepionki na COVID-19?

Wczesne objawy koronawirusa 

Kolejność występowania wczesnych objawów zakażenia koronawirusem opracował zespół dr. Josepha Larsena z Uniwersytetu Południowej Kalifornii w 2020 roku. Według naukowców ta wiedza pomaga odróżnić od siebie podobne infekcje.

Na postawie analizy danych dotyczących niemal 56 tys. zakażonych koronawirusem ustalono wówczas, że pierwsze objawy występują najczęściej w kolejności:

  1. gorączka,
  2. kaszel i ból mięśni,
  3. nudności i/lub wymioty,
  4. biegunka.

Najmniej prawdopodobna kolejność objawów koronawirusa zaczyna się od biegunki i nudności lub wymiotów, po których następuje kaszel, a na końcu gorączka.

Nasz model przewiduje, że grypa zaczyna się od kaszlu, podczas gdy COVID-19, podobnie jak inne choroby związane z koronawirusami, rozpoczynają się od gorączki. Jednak COVID-19 różni się od SARS i MERS kolejnością objawów żołądkowo-jelitowych. Nasze wyniki potwierdzają pogląd, że gorączka powinna być wykorzystywana do badań przesiewowych
– pisze na łamach „Frontiers in Public Health” zespół ekspertów kierowany przez dr. Josepha Larsena.

Po jakim czasie pojawiają się objawy koronawirusa?

Po jakim czasie od kontaktu z koronawirusem pojawiają się pierwsze objawy? Inkubacja wirusa wynosi 2-14 dni –  w ciągu tego czasu objawy zakażenia pojawiają się u zainfekowanej osoby. Jak podają amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention uśredniony czas od kontaktu z wirusem do wystąpienia pierwszych objawów wynosi 5 dni.

Objawy koronawirusa u osób zaszczepionych. Jak przebiega infekcja wirusem Delta?

Osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 mogą się zarazić i zachorować z powodu koronawirusa, jednak przebieg infekcji jest w tej grupie na ogół znacznie łagodniejszy niż u osób niezaszczepionych. Może przypominać zwykłe przeziębienie i objawiać się w postaci:

  • bólu głowy,
  • kataru,
  • bólu gardła,
  • gorączki,
  • kaszlu.

Występujący aktualnie najczęściej wariant Delta wirusa nie zagraża zaszczepionym osobom bardziej niż poprzednie wersje patogenu. Według naukowców szczepionki skutecznie przed nim chronią. 

Źródło: 
T. Parker-Pope, Why Days 5 to 10 Are So Important When You Have Coronavirus, The New York Times [online], www.nytimes.com/2020/04/30/well/live/coronavirus-days-5-through-10.html, [dostęp:] 16.10.2020,
M. W. Tenforde i inni, Symptom Duration and Risk Factors for Delayed Return to Usual Health Among Outpatients with COVID-19 in a Multistate Health Care Systems Network — United States, March–June 2020, Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), Centers for Disease Control and Prevention,
J. R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health [online], https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2020.00473/full, [dostęp:] 16.10.2020,
M. Roberts, Headache and runny nose linked to Delta variant, www.bbc.com/news/health-57467051.

Czytaj także: 
Powikłania neurologiczne po koronawirusie
Ból głowy a koronawirus. Kiedy ten objaw oznacza COVID-19?
Zmiany w płucach po COVID-19 – objawy, badania, leczenie, ćwiczenia oddechowe
Kiedy nie można szczepić się przeciwko COVID-19?
Koronasomnia. Jak sobie z nią radzić?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA