objawy koronawirusa dzień po dniu fot. Adobe Stock

Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak rozwija się COVID-19?

Kolejność występowania objawów koronawirusa dzień po dniu jest ważna dla odróżnienia COVID-19 od innych infekcji. Przy koronawirusie często pierwsza pojawia się gorączka. Wczesne objawy infekcji mogą pomóc również w szybkim rozpoznaniu ciężkich przypadków zakażenia.
/ 23.10.2020 09:22
objawy koronawirusa dzień po dniu fot. Adobe Stock

Koronawirus SARS-CoV-2 powoduje zakaźną chorobę układu oddechowego, podobnie jak inne koronawirusy (SARS i MERS) oraz wirus grypy czy wirusy powodujące przeziębienie. Wszystkie te drobnoustroje mogą dawać podobne objawy. Szczególnie zbliżone pod tym względem są COVID-19 i grypa (więcej: koronawirus a grypa - jak odróżnić?). Ustalenie kolejności objawów jest pomocne w rozpoznawaniu choroby i wczesnym działaniu zapobiegającym hospitalizacji.

Objawy koronawirusa dzień po dniu

Na podstawie danych ze szpitali opracowano schemat objawów COVID-19 dzień po dniu:

Dzień 1-3

Objawy zaczynają się łagodnie. Wczesne objawy koronawirusa są zróżnicowane, jednak najczęściej pojawia się gorączka, a po niej kaszel. Można też odczuwać łaskotanie w gardle, ból głowy, nieznaczny ucisk klatki piersiowej.

Część osób doznaje tylko braku węchu lub smaku. Znacznie rzadziej wczesnymi objawami są biegunka oraz nudności i wymioty. Jeśli problemy ze stronu układu pokarmowego występują przed gorączką, to może zwiastować cięższy przebieg COVID-19. Więcej: Koronawirus a biegunka oraz Koronawirus bez gorączki.

Po wystąpieniu gorączki mogą pojawić się objawy żołądkowo-jelitowe: biegunka, nudności i wymioty.

Dzień 4-6

Przebieg zakażenia koronawirusem jest w tym czasie różnorodny w zależności od osoby. U niektórych nie rozwijają się żadne objawy, u innych stan się pogarsza: trwa gorączka, pojawiają się dreszcze, bóle mięśniowe, kaszel.

W tym czasie u części pacjentów pojawiają się objawy skórne koronawirusa: wysypka, czerwone plamki, pęcherze na palcach nóg lub rąk. U starszych osób lub chorych ok. 5 dnia pojawiają się duszność i trudności z oddychaniem.

W tym czasie mogą występować biegunka, nudności i wymioty.

Dzień 7-8

Ten etap infekcji koronawirusa uważa się za przełomowy. Stan niektórych pacjentów się poprawia, choć nadal chory może skarżyć się na kaszel, brak węchu lub smaku, stan innych się pogarsza. Zdarza się też, że po krótkiej poprawie, następuje nawrót objawów. Jeśli objawy się nasilają, należy zbadać poziom tlenu we krwi, zatem trzeba skontaktować się z lekarzem.

Dzień 8-12

U pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 do tego czasu pojawią się duszność, może rozwinąć się zapalenie płuc lub ostra niewydolność oddechowa wymagająca podłączenia do respiratora. W tym okresie u niektórych dochodzi do rozwoju sepsy. Pacjenci, których stan się pogarsza, trafiają na oddział intensywnej terapii. Chorzy mogą odczuwać ból brzucha i brak apetytu. Gorączka nie ustępuje.

Pacjenci z łagodnymi objawami koronawirusa w tym czasie czują się już dobrze, nie powinna występować gorączka, ale mogą jeszcze utrzymywać się niektóre objawy, jak kaszel, osłabienie, zmęczenie albo brak węchu czy smaku. 

Dzień 13-14

Pacjenci, którzy mieli łagodne symptomy koronawirusa, powinni być już zdrowi. Podobnie chorzy z umiarkowanymi objawami, którzy wymagali podania tlenu - chociaż mogą nadal odczuwać osłabienie i inne objawy. 

U pacjentów, którzy trafili do szpitala, w tym czasie powinna ustąpić gorączka (ok. 12 dnia choroby). Jednak nadal mogą wymagać pobytu w placówce medycznej.

W przypadku pacjentów w ciężkim stanie może być bardzo różny rozwój wydarzeń. Niektórzy pacjenci są podłączeni do respiratora nawet kilka tygodni. Inni powoli wracają do zdrowia. Z danych z Chin wynika, że pacjenci hospitalizowani z powodu koronawirusa spędzali w szpitalu średnio 27 dni. 

Jednak trzeba pamiętać, że nie u wszystkich ozdrowieńców po tym czasie objawy mijają. Wielu pacjentów zmaga się z chorobą jeszcze przez kilka tygodni. 

Ustąpienie objawów i powrót do normalnego stanu zdrowia mogą zająć nawet tygodnie wśród dorosłych z objawami, badanych w warunkach ambulatoryjnych. Brak powrotu do normalnego stanu zdrowia w ciągu 2–3 tygodni badania zgłosiła około jedna trzecia respondentów. Nawet wśród młodych dorosłych w wieku 18–34 lat bez przewlekłych schorzeń prawie co piąty przyznał, że nie powrócił do swojego zwykłego stanu zdrowia 14–21 dni po badaniu. Natomiast ponad 90% pacjentów ambulatoryjnych z grypą dochodzi do siebie w ciągu około 2 tygodni od pozytywnego wyniku testu
- podaje raport CDC opublikowany w lipcu 2020.

Wczesne objawy koronawirusa 

Kolejność występowania wczesnych objawów zakażenia koronawirusem opracował zespół dr. Josepha Larsena z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Według naukowców ta wiedza pomaga odróżnić od siebie podobne infekcje.

Na postawie analizy danych dotyczących niemal 56 tys. zakażonych koronawirusem ustalono, że pierwsze objawy występują najczęściej w takiej kolejności:

  1. gorączka,
  2. kaszel i ból mięśni,
  3. nudności i/lub wymioty,
  4. biegunka.

Najmniej prawdopodobna kolejność objawów koronawirusa zaczyna się od biegunki i nudności lub wymiotów, po których następuje kaszel, a na końcu gorączka.

Nasz model przewiduje, że grypa zaczyna się od kaszlu, podczas gdy COVID-19, podobnie jak inne choroby związane z koronawirusami, rozpoczynają się od gorączki. Jednak COVID-19 różni się od SARS i MERS kolejnością objawów żołądkowo-jelitowych. Nasze wyniki potwierdzają pogląd, że gorączka powinna być wykorzystywana do badań przesiewowych
– pisze na łamach „Frontiers in Public Health” zespół ekspertów kierowany przez dr. Josepha Larsena.

Kiedy pojawiają się wczesne objawy koronawirusa? Inkubacja wirusa wynosi 2-14 dni –  w ciągu tego czasu objawy zakażenia pojawiają się u zainfekowanej osoby. Jak podają amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention uśredniony czas od kontaktu z wirusem do wystąpienia pierwszych objawów wynosi 5 dni.

Źródło: T. Parker-Pope, Why Days 5 to 10 Are So Important When You Have Coronavirus, The New York Times [online], www.nytimes.com/2020/04/30/well/live/coronavirus-days-5-through-10.html, [dostęp:] 16.10.2020,
M. W. Tenforde i inni, Symptom Duration and Risk Factors for Delayed Return to Usual Health Among Outpatients with COVID-19 in a Multistate Health Care Systems Network — United States, March–June 2020, Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR), Centers for Disease Control and Prevention,
J. R. Larsen i inni, Modeling the Onset of Symptoms of COVID-19, Frontiers in Public Health [online], https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpubh.2020.00473/full, [dostęp:] 16.10.2020.

Więcej na temat koronawirusa:
Koronawirus a ciąża. Najważniejsze fakty o COVID-19 w ciąży
Sześć rodzajów koronawirusa – jakie są typowe objawy, kto jest narażony na ciężki przebieg COVID-19?
Koronawirus - objawy u dorosłych i dzieci, leczenie, szczepionka, skąd się wziął koronawirus
Objawy koronawirusa u dorosłych i dzieci. Jak poznać, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2?
Koronawirus przy cukrzycy – co już wiemy?
Koronawirus przy astmie – ryzyko, objawy, profilaktyka

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!