Zespół niespokojnych nóg fot. Adobe Stock

Zespół niespokojnych nóg (RLS): objawy, przyczyny, leczenie

Zespół niespokojnych nóg (RLS) objawia się przymusem poruszania nogi, drętwieniem i mrowieniem. Dokuczliwe symptomy najczęściej pojawiają się w czasie wypoczynku.
Marta Kosakowska / 12.12.2019 12:30
Zespół niespokojnych nóg fot. Adobe Stock

Zespół niespokojnych nóg (RLS, od ang. restless legs syndrome) to występuje u około 5% populacji. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się między 20. a 30. rokiem życia. Na zespół niespokojnych nóg częściej cierpią kobiety, u których RLS nierzadko pojawia się w czasie ciąży. Uczucie przymusu poruszania nogami zwykle występuje wieczorem lub w nocy, często utrudniając zasypianie oraz spokojny sen.

Spis treści:

  1. Objawy zespołu niespokojnych nóg
  2. Przyczyny zespołu niespokojnych nóg
  3. Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg sygnalizuje szereg charakterystycznych dolegliwości, które pojawiają się w czasie wypoczynku wieczorem przed zaśnięciem lub czasie snu (może prowadzić do bezsenności), a także - w czasie długiego siedzenia (np. w czasie podróży, w kinie lub teatrze). Należą do nich:

  • Przymus poruszania nogami, który zwykle pojawia się w czasie odpoczynku, a znika pod wpływem ruchu.
  • Uczucie drętwienia, mrowienia, swędzenia, skurczy, buzowania krwi w żyłach oraz inne trudne do opisania odczucia w obrębie nóg.
  • Wrażenie zmęczenia, a nawet ból nóg, który może być odczuwalny tuż po przebudzeniu. Może towarzyszyć mu poczucie niewyspania, a także obniżona koncentracja w ciągu dnia.
  • Uczucie niepokoju, napięcia psycho-fizycznego.
  • Ruchy nóg mogą być powtarzalne, a nawet pojawiać się seriach.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są znane. W niektórych przypadkach schorzenie ma podłoże genetyczne. Lekarze podkreślają, że powodem rozwoju zespołu niespokojnych nóg może być niedobór żelaza. Zespół niespokojnych nóg często jest związany z innymi chorobami somatycznymi lub neurologicznymi. RLS może pojawiać się u osób, które zmagają się z innymi chorobami, takimi jak:

RLS częściej pojawia się u osób, cierpiących na anemię, z niewydolnością nerek, w podeszłym wieku lub przyjmujących niektóre leki. Diagnoza wystawiana jest na podstawie wywiadu z chorym, morfologii krwi (ważne jest oznaczenie poziomu żelaza, a także ferrytyny, magnezu, kreatyniny).

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg leczy się farmakologiczne pod opieką lekarza. Terapia RLS zwykle obejmuje suplementację żelaza, którą należy rozpocząć od oznaczenia poziomu tego pierwiastka we krwi. W niektórych przypadkach koniecznie jest zastosowanie leków dopaminergicznych (np. lewodopy).

Jeśli zespół niespokojnych nóg pojawił się w czasie ciąży, zwykle unika się leczenia. Objawy ustępują samoistnie po porodzie.

Poprawę przynosi również zmiana stylu życia - ruch oraz zbilansowana dieta (zobacz produkty bogate w żelazo). Ważne jest również, by unikać kawy, papierosów i alkoholu, szczególnie w godzinach wieczornych tuż przed snem.

Ulgę przynoszą również ćwiczenia relaksacyjne np. joga (sprawdź joga dla początkujących). Można również stosować masaże, okłady oraz kąpiele, rozluźniające napięte mięśnie nóg.

Więcej o zespole niespokojnych nóg:
Zespół niespokojnych nóg – jak sobie pomóc?
Zespół niespokojnych nóg – sprawdź, czy go masz

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!