Wybierasz się na babski wieczór? Poznaj 10 żelaznych zasad babskiego wieczoru, które mogą Ci się przydać podczas szalonego wieczoru z koleżankami.

Estrogen – hormon, który produkuje kobiecość

Estrogen to kobiecy hormon, odpowiedzialny za wiele procesów płciowych, m. in. dojrzewanie czy przygotowanie organizmu do ciąży. Mężczyźni również go produkują, ale to dla kobiet ma istotne znaczenie – to on reguluje fazy cyklu miesiączkowego i nasze samopoczucie. Co wpływa na poziom estrogenów?
/ 21.11.2017 12:55
Wybierasz się na babski wieczór? Poznaj 10 żelaznych zasad babskiego wieczoru, które mogą Ci się przydać podczas szalonego wieczoru z koleżankami.

Czym jest estrogen?

Estrogen to nazwa dla trzech bardzo podobnych chemicznie hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej, są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, zwłaszcza w okresie dojrzewania.

„Estrogeny warunkują wykształcenie się II-go i III-rzędowych kobiecych cech płciowych: odpowiadają za wzrost macicy, jajowodów, pochwy, zewnętrznych narządów płciowych oraz sutków.” - mówi dr Anna Dąbrowska-Jakubiak, ginekolog-położnik, endokrynolog. – „Estrogeny mają wpły na kształtowanie się sylwetki kobiecej, psychikę i emocje kobiet oraz libido. Ponadto biorą udział w kościotworzeniu, gospodarce weglowodanowej, przepuszczalności błon komórkowych, przez co zwiększają elastyczność skóry i błon śluzowych.”

Prawidłowy poziom estrogenów wpływa pozytywnie na przemianę tłuszczową, chroni przed chorobami krążenia i zapewnia równowagę emocjonalną.

Fazy cyklu

Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu miesiączkowego. Najniższy jest podczas miesiączki, następnie aż do połowy cyklu stale wzrasta, dzięki czemu błona śluzowa macicy odbudowuje się. To przygotowuje warunki dla ciąży, podczas której wydzielanie estrogenów jest szczególnie wysokie – zwłaszcza estriolu, jednej z form estrogenu. Estrogen pobudza także wytwarzanie LH – hormonu luteinizującego, odpowiedzialnego za owulację i tworzenie się ciałka żółtego. Po menopauzie poziom estrogenów organizmie kobiety drastycznie spada, co przyczynia się do powstania wielu dolegliwości związanych z okresem przekwitania.

Czytaj też: Czy okres przekwitania zmniejsza namiętność?

Co wpływa na poziom estrogenów?

Na poziom estrogenów w organizmie ma wpływ szereg czynników – od diety, wysiłku fizycznego, stresu, poprzez wiek, aż do uwarunkowań dziedzicznych. Styl życia jaki prowadzimy, ma ogromne znaczenie dla pracy całego organizmu, nie tylko estrogenów. Nadmiar estrogenów może powodować poważne skutki zdrowotne: zaburzenia miesiączkowania, zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, tycie, powiększenie piersi, nudności, wymioty, złe samopoczucie, migreny. Równie niepożądany i częściej spotykany u kobiet jest niedobór estrogenów, bądź brak równowagi między dwoma hormonami – progesteronem i estrogenami, czego skutkiem są często cykle bezowulacyjne.

Jak twierdzą lekarze, najlepszym dowodem na prawidłowe funkcjonowanie estrogenu są regularne cykle miesiączkowe (to dlatego nieregularne cykle często leczy się hormonalnie).

Polecamy: Co oznaczają nieregularne miesiączki?

Ciekawostki

A oto garść „estrogenowych” ciekawostek:

  • Kobiety mają niższy próg bólu, który zmienia się w ciągu cyklu, a wraz z wiekiem i obniżającym się poziomem estrogenu odczuwanie bólu słabnie.
  • Przypuszcza się także, że to dzięki estrogenom kobiety rzadziej cierpią na dysleksję, a także, że mogą tłumić produkcję adrenaliny i kortyzolu, zmniejszając skutki stresu.
  • Warto wiedzieć, że w tabletkach antykoncepcyjnych stosuje się tzw. etynyloestradiol – to syntetyczny naśladowca tylko jednego rodzaju estrogenów, co wstrzymuje owulacje i zaburza cykl miesiączkowy
  • Przeprowadzono kilka badań naukowych z których wynika, że kobiety czują się najbardziej inteligentne, kiedy poziom estrogenów w cyklu miesiączkowym jest najwyższy i lepiej radzą sobie wtedy z zadaniami wymagającymi biegłości językowej.

Podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest bardzo niski, między innymi dlatego jedną z ostatnich rzeczy o jakich myśli świeżo upieczona mama jest seks.

Pamiętajmy, że estrogeny to jedne z hormonów występujących w organizmie i mających wpływ na jego funkcjonowanie. Ponieważ nasze ciało jest skomplikowaną „maszyną”, wymaga równowagi wszystkich zachodzących w nim procesów. Dlatego nigdy nie możemy zwracać uwagi na samo stężenie estrogenów bez zwracania uwagi na pozostałe hormony jak np. progesteron czy hormony tarczycy. Jeżeli mamy wątpliwości co do równowagi hormonalnej w naszym organizmie, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.

Autor: Beata Mąkolska, informacja prasowa /ah

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)