Jak się objawia zespół nerczycowy?

Gdy przez nerki wydalane jest zbyt dużo białka, dochodzi do rozwoju zespołu objawów zwanych zespołem nerczycowym. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja dla całego ciała, nie tylko na fakt zbyt dużej utraty białka, ale także na postępujące uszkodzenie nerek. Przeczytaj, skąd się biorą główne objawy zespołu nerczycowego.
/ 14.05.2013 15:00

Białko w moczu

Wydalanie białka z moczem w nadmiernej ilości można wizualnie rozpoznać podczas mikcji – oddany mocz w toalecie zaczyna nadmiernie się pienić. Jest to objaw, który rzadko budzi niepokój pacjentów, gdyż nie wywołuje on dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu, ani nie daje dolegliwości bólowych.

Pojawiające się w oddawanym moczu białko jest symptomem, który powinien zaniepokoić. Białko ze względu na rozmiary swoich cząsteczek jest bowiem składnikiem chemicznym, który w dużym stopniu uszkadza delikatne struktury nerek, powodując postęp procesu chorobowego, który leży u podstaw białkomoczu.

Obrzęki

Obrzęk to wizualne powiększenie się poszczególnych regionów ciała na skutek zbyt dużego nagromadzenia się wody w przestrzeni pozakomórkowej. Najczęściej lokalizują się w tych częściach ciała, które grawitacyjnie znajdują się najniżej – u osób chodzących są to okolice stawów skokowych i dolne części łydek, u osób leżących – dolna część pleców w sąsiedztwie kręgosłupa lędźwiowego.

Powstawanie obrzęków ma związek z mniejszą ilością białka we krwi. Jego utrata wraz z moczem powoduje obniżenie ciśnienia onkotycznego krwi, co sprawia, że woda zmienia swoją lokalizację – „przechodzi” z naczyń krwionośnych do innych części ciała. Obrzęki znikają zaraz po odpowiednim nawodnieniu i wyrównaniu poziomu białka we krwi.

Warto wiedzieć: Obrzęki nóg – czy zawsze sprawcą są żylaki?

Nadciśnienie tętnicze

Jako że znaczna część wody z naczyń krwionośnych znajduje się poza ich łożyskiem, dochodzi do spadku całkowitej objętości krwi. Owe zjawisko leży u podstaw wzrostu ciśnienia tętniczego krwi. Do tego mechanizmu dołączają się też nieprawidłowości hormonalne, indukowane przez zmiany w wydzielaniu niektórych substancji przez nerki, co również ma wpływ na powstawanie nadciśnienia.

Nieprawidłowe wyniki badań

W momencie, gdy u danej osoby występuje białkomocz, lekarz zleca całą serię badań krwi, które pozwalają mu na rozpoznanie zespołu nerczycowego. Odchylenia w testach diagnostycznych dotyczą przede wszystkim całkowitej puli białka we krwi, ale także nieprawidłowości w stężeniach najważniejszych jonów (sodu i potasu) oraz w lipidogramie (badaniu, które obrazuje ilość i rodzaj komórek tłuszczowych we krwi).

Inne nieprawidłowości mogą dotyczyć koagulogramu (zestawu badań dotyczących krzepnięcia krwi), stężenia kreatyniny i mocznika (ilość tych substancji jest zwiększona), a także ilości hemoglobiny oraz liczby erytrocytów, których zaniżone wartości upoważniają do rozpoznania niedokrwistości.

Polecamy: Badanie moczu - sprawdź swoje wyniki!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)